تجارت

در نشستی مطرح شد گلایه از کمبود بودجه باروری ابرها

بهمن ۱۰, ۱۳۹۷

زیپو کالا: مدیر مرکز ملی مطالعات و تحقیقات بارورساززی ابرها اظهار داشت: بودجه ای که امسال برای فرآیند باروسازی ابرها در نظر گرفته شد تنها ۶ میلیارد تومان بود که در مقایسه با کاری که برای پروژه های بارورسازی انجام می شود، بسیار ناجیز است.
به گزارش زیپو کالا به نقل از ایسنا، فرید گلکار امروز در نشست تخصصی بارورسازی ابرها، چالشها و انتظارات با اشاره به علل وجود چالشها در پروژه های باروسازی ابرها اظهار داشت: به سبب وجود خشکسالی هر موضوعی که مربوط به آب باشد چالش برانگیز است. بارورسازی ابرها باز به سبب جدید بودن، چالشهایی را به وجود آورده که باید تلاش شود به صورت اصولی و درست این چالشها از بین برود.
بگفته وی هر فناوری که وارد کشور می شود نیازمند پذیرش است که متأسفانه درباب فناوری بارور ابری این اتفاق تابحال نیافته و شاهد داده های درست و غلط متفاوتی در این حوزه هستیم و این در شرایطی است که حجم انتظارات وتوقعات جامعه از پروژه های باروسازی ابرها بسیار زیاد است.
وی ضمن گلایه از میزان اعتبار در نظرگرفته شده برای پروژه های بارورسازی اظهار نمود: متأسفانه رویکردهای مناسبی در حوزه باروسازی ابرها وجود ندارد و این در شرایطی است که باید برای تعدیل وضع هوا در ایران همکاری بیشتری وجود داشته باشند.
گلکار با بیان این که بارورسازی ابرها به منظور افزایش بارش و کاهش خسارت ناشی از تگرگ و مه صورت می گیرد، اظهار داشت: تابحال توانسته ایم یک نقشه راه برای مدیریت منابع آب جوی در کشور تبیین نماییم که این مسئله به تصویب وزارت نیرو باز رسیده است. علاوه بر این به کارگیری ظرفیت های سازمان هوا و فضا در این راستا باز توانسته کمک شایانی را به توسعه بارورسازی ابرها در کشور کند.
وی با اشاره به اهمیت برنامه ریزی با استفاده از الگوهای جهانی در این راستا اظهار نمود: هم اکنون ۱۱ ایالت آمریکا در مسئله بارورسازی ابرها فعال می باشند، همین طور در کشورهای دیگر همچون استرالیا به این مساله از ابعاد مختلفی توجه شده که اهمیت این پروژه ها را نشان داده است.
بگفته وی اگر یک تا ۲ درصد افزایش بارش در مقایسه با بارش طبیعی از راه این فرآیند داشته باشیم کل هزینه های بارورسازی تأمین خواهد شد، علاوه بر این باید به این مسئله باز توجه کرد که بارورسازی ابرها منعطف ترین نوع مدیریت آب است. چونکه این فناوری قابل اجرا از یک نقطه به نقطه دیگر و برمبنای نیاز هر منطقه تعریف می شود.
وی اظهار نمود: این فناوری بعنوان یکی از ابزاهای مدیریت منابع آب شناخته شده که مانند سایر فناوری ها محدودیت هایی را دارد، اما باید از تمام پتانسیل ها وتوانایی های این فناوری بهره برد.
در ادامه بنفشه زهرایی – مدیر کل دفتر مدیریت مصرف و ارتقای بهره وری آب و آبفا وزارت نیرو – با تاکید بر این مسئله که مرکز باروسازی ابرها ۲۲ سال پیش زیر نظر وزارت نیرو راه اندازی شد اظهار داشت: طی این سال ها اقدامات متعددی در این سازمان صورت گرفت و در ضمن تمام این سال ها هیچگاه دیدگاه وزارت نیر و سازمان بارورسازی ابرها این نبوده که پروژه های متعددی اجرایی شده، بلکه هدف این بود که تا حد مقدور و در موقعیت های مناسب باروسازی صورت گیرد.
وی درباب وضعیت بودجه باروسازی ابرها اظهار نمود: سال قبل یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار از صندوق توسعه ملی برای آبیاری تحت فشار در کشور با هدف احیای آبخوان ها و صرفه جویی در مصرف آب در نظر گرفته شد، اما در سال ۱۳۹۸ میزان بودجه این بخش کم شد.
زهرایی اضافه کرد: در لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ برای باروسازی ابرها ۸ میلیارد تومان پیش بینی شده و این در شرایطی است که سال قبل این عدد ۶ میلیارد و در سال پیش از آن ۱۰ میلیارد بوده است که بنظر می رسد این اعداد و ارقام در مقایسه با روش های مدیریت مصرف آب و دیگر پارامترها در نظر گرفته می شود و باید به این مسئله باز توجه کرد که باروسازی ابرها سهم کوچکی در کم شدن بحران آب دارد.