تجارت

سفارش ساده اما مهم پلیس درباره خرید با کارتخوان ها

بهمن ۸, ۱۳۹۷

به گزارش زیپو کالا سرپرست مرکز تشخیص و جلوگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ناجا تصریح کرد: واگذاری کارت به فروشندگان و اعلام رمز آن به معنای افتادن در دام اسکیمر است.
به گزارش زیپو کالا به نقل از ایسنا سرهنگ حسین رمضانی با اشاره به اینکه متأسفانه هنوز بعضی از شهروندان در هنگام خرید، خودشان عملیات بانکی را انجام نمی دهند، اظهار نمود: این افراد برای پرداخت بهای کالا یا خدمات خریداری شده کارت بانکی خویش را به همراه رمز آن در اختیار فروشندگان قرار می دهند تا عملیات بانکی را فروشندگان انجام دهند.
وی با اشاره به اینکه یک مرتبه کشیدن کارت بانکی روی دستگاه اسکیمر یا کارتخوان متصل به اسکیمر کافی است تا تمام اطلاعات کارت بانکی شهروند ثبت گردد، اضافه کرد: این عمل اشتباه است و اگر فروشنده مجرم باشد می تواند به جای کشیدن کارت بانکی شما در دستگاه کارت خوان در دستگاه اسکیمر کارت کشیده و اطلاعات کارت بانکی شما را کپی کند و با دانستن رمز آن به راحتی از کارت شما برداشت کند.
سرپرست مرکز تشخیص و جلوگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ناجا افزود: شهروندان حتماً در هنگام خرید، خود عملیات بانکی را انجام دهند و به هیچ عنوان رمز خویش را برای فروشندگان اعلام نکنند.
این مقام انتظامی تاکید کرد: وارد کردن رمز عبور توسط مشتری می تواند تضمین کننده امنیت کارت بانکی باشد چون که حتی در صورت نصب اسکیمر بر روی دستگاه کارت خوان، بدون اطلاع از رمز عبور، امکان برداشت از کارت بانکی، امکان پذیر نخواهد بود.
سرهنگ رمضانی با اشاره به اینکه شهروندان مراقب باشند حتماً در هنگام انجام عملیات بانکی در دستگاه های کارت خوان یا عابر بانک کسی رمز آنها را مشاهد نکند، اظهار داشت: هنگام انجام عملیات بانکی با دستگاه کارتخوان، دستگاه در معرض دید دوربین های مدار بسته فروشگاه نباشد که ورود رمز شما را بتواند ثبت کند.
وی به شهروندان سفارش کرد: هنگام انجام عملیات بانکی در دستگاه های کارتخوان، دقت کنند دستگاه های مزبور شکسته، چسب خورده و یا قطعه اضافی به آن متصل نباشد چون که هر کدام از این علائم می تواند نشانه ای از وجود دستگاه اسکمیر در کنار دستگاه کارتخوان باشد که می تواند اطلاعات بانکی کارت شما را کپی کند.
وی با اشاره به اینکه به خاطر سپردن این اطلاعات از جانب شهروندان می تواند به رفتار و تصمیم گیری بهتر در مواقع مهم کمک نماید، اضافه کرد: اگر شهروندان هنگام پرداخت وجه خرید با استفاده از دستگاه کارتخوان بانکی با قطعه اضافی متصل به کارتخوان برخورد کردند از کشیدن کارت بانکی اجتناب کنند و حتی می توانند این موارد را به بانک مربوطه و یا پلیس فتا با استفاده از سایت پلیس فتا گزارش دهند.
این مقام انتظامی افزود: در صورتیکه احساس کردید خریدار از ترفند اسکیمر بهره برده تغییر سریع رمز بانکی کارت می تواند مانع از برداشت غیرمجاز از کارت بانکی شما شود، بنابراین تغییر رمز ماهانه و دوره ای کارت های بانکی یکی از بهترین راه ها برای پیشگیری از عملی شدن اهداف مجرمانه، مجرمان سایبری است.
این مقام انتظامی اضافه کرد: دستگاه کارتخوان بانکی در فروشگاه ها باید در اختیار خریدار باشد تا خودش کارت را کشیده و رمز را وارد کند، این دستگاه ها نباید دور از دسترس یا دید مشتری باشد و فروشنده خود کارت بکشد و از مشتری تقاضای اعلام رمز بانکی کند.
براساس گزارش سایت پلیس، سرپرست مرکز تشخیص و جلوگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ناجا خاطرنشان کرد: برخی مجرمان در چارچوب فروشندگان دوره گرد با نصب اسکیمر بر روی کارتخوان های سیار به دنبال سرقت اطلاعات بانکی شهروندان هستند، از این رو شهروندان هنگام خرید از آنها هم باید خود عملیات بانکی را انجام دهند و به هیچ وجه رمز خویش را در اختیار فروشندگان دوره گرد قرار ندهند.
سرهنگ رمضانی در انتها اظهار داشت: هموطنان در صورت مواجهه با موارد مشکوک می توانند آنرا با استفاده از سایت پلیس فتا به آدرس Cyberpolice.ir بخش مرکز فوریت های سایبری، لینک ثبت گزارش های مردمی به پلیس فتا اعلام کنند.