تجارت

در نشست فعالان عرصه تولید مبل و منبت مطرح شد؛ آگهی نسبت به بیکار شدن ۲۰ هزار منبت کار ملایر

بهمن ۴, ۱۳۹۷

زیپو کالا: مدیر توسعه صنعتی و فناوری شهرک های صنعتی درباب توسعه زیرساختی شهرک مبل و منبت ملایر، اظهار داشت: با عنایت به مشکلات مطرح شده، در یک بازه زمانی کوتاه مدت نمی توان همه مشکلات را حل کرد بدین سبب مسائل و مشکلات باید اولویت بندی شوند.
به گزارش زیپو کالا به نقل از ایسنا، طهمورث لاهوتی اشکوری در نشست تخصصی که با حضور مسئولین ملایر، مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان همدان و ملایر و فعالان عرصه تولید مبل و منبت برگزار شد، اظهار داشت: بزودی از طرف وزارت صنعت و معدن در بحث تبصره ۱۸ تسهیلاتی برای واحدهای صنعتی و صنفی درنظر گرفته می شود.
وی با اشاره به اینکه علاوه بر واحدهای صنعتی، واحدهای صنفی باز از این تسهیلات بهره مند می شوند، اظهارکرد: رویکرد این طرح، احداث اشتغال است و از محل تبصره ۱۸، محورهای نوسازی واحدها، تکمیل واحدهای نیمه تمام بالای ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی و تامین سرمایه در گردش مدنظر ماست.
مدیر توسعه صنعتی و فناوری شهرک های صنعتی اشاره کرد: مقرر شد این طرح در مناطق غیربرخوردار با یارانه ۴ درصد و در مناطق برخوردار با یارانه ۶ با تنفس یک ساله و بازپرداخت ۴ تا ۵ ساله در اختیار متقاضیان قرار بگیرد.
لاهوتی تصریح کرد: در بودجه ۹۷ مبلغی برای تسهیلات واحدهای صنعتی، ۲۰ هزار میلیارد تومان از محل منابع صندوق توسعه ملی پیش بینی شده بود که در گام اول حدود ۲۰ درصد آن تامین شد و امیدواریم با پیگیری نمایندگان در بودجه ۹۸ هم در تبصره ۱۸ از واحدهای صنعتی حمایت لازم صورت بگیرد.
وی با اشاره به اینکه واحدهای صنعتی و صنفی ملایر از این فرصت استفاده کنند، افزود: حوزه های صنفی برای تأمین مواد اولیه واردات چوب از راه سامانه مربوطه صنعت و معدن پیگیر این تبصره و طرح باشند.
مدیر توسعه صنعتی و فناوری شهرک های صنعتی اشاره کرد: واحدهای صنعتی که در طول سال های گذشته ماشین آلات آنها فرسوده شده باز می توانند از این تسهیلات بهره مند شوند، همین طور شهرک های ملایر که نیازمند تجهیز، بازسازی و نوسازی هستند، از این فرصت استفاده کنند.
بازارهای عراق و عمان، هدف صادرات مبل و منبت کشور
لاهوتی با اشاره به اینکه بحث پشتیبانی از نمایشگاه ها در دستور کار شهرک های صنعتی است، اضافه کرد: در این راستا خود افراد باید با اطلاع دقیق از بازارهای هدف از مزایای این حمایت ها بهره مند شوند و با امکانات و مزایایی که در اختیارشان قرار می دهیم، واحدهای خودرا توسعه و رونق دهند.
مدیر توسعه صنعتی و فناوری شهرک های صنعتی کشور بیان کرد: در زمینه صادرات محصولات واحدهای صنعتی خصوصاً در سوژه مبل و منبت، عراق و عمان، بعنوان کشورهای هدف در برنامه ما قرار گرفته که بخشی از آن در کشور عراق عملیاتی شده است.
لاهوتی درباب توسعه زیرساختی شهرک مبل و منبت ملایر، اظهار داشت: با عنایت به مشکلات مطرح شده، در یک بازه زمانی کوتاه مدت نمی توان همه مشکلات را حل کرد بدین سبب مسائل و مشکلات باید اولویت بندی شوند.
وی، رویکرد سازمان شهرک ها را حمایت همه جانبه از واحدها عنوان نمود و اضافه کرد: در امتداد توسعه بیشتر مبل و منبت ملایر که جزو برندهای ملی این شهرستان است، تلاش می نماییم.
لاهوتی اضافه کرد: عمده ترین مشکلی که در حوزه صنعت و بازار وجود دارد مباحث اقتصادی و تامین مالی است و دولت در این زمینه برای رفع مشکلات واحدهای صنعتی و صنفی، بازسازی و توسعه واحدهای صنعتی تلاش نموده و می کند.
بزودی مشکل مواد اولیه منبت کاران ملایری حل می شود
سخنگوی کمیسون فرهنگی و نماینده ملایر در مجلس شورای اسلامی باز اظهار داشت: در جلسه اخیر کمیسیون فرهنگی مجلس با دکتر مونسان رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور و معاونان وی مقرر شد بزودی مشکلات واردات چوب و مواد اولیه منبت کاران حل شود.
حجت الاسلام و المسلمین احد آزادیخواه اضافه کرد: در این جلسه با طرح مشکل کمبود چوب برای منبت کاران ملایری و اینکه از ۴۲ هزار شغل به وجود آمده در حوزه صنایع دستی، پرداختیم.
وی با اشاره به اینکه ۷۰۰۰ مورد از اشتغالزایی به وجود آمده مربوط به منبت ملایر است، اظهارکرد: کمبود مواد اولیه، ممنوعیت برداشت چوب از جنگل های شمال و محدودیت واردات چوب از عمده مشکلاتی است که منجر به تعطیلی کارگاه های منبت ملایر می شود.
نماینده ملایر افزود: مقرر شد با پیشنهاد اینجانب با قرنطینه کردن چوب های وارداتی، محدودیت واردات چوب را بردارند و با این اقدام بزودی مشکل مواد اولیه منبت کاران حل می شود. اگر مشکل چوب حل نشود اقدامات ما برای رفع مشکلات مبل و منبت بی فایده است و از مدیر توسعه شرکت شهرک ها خواستاریم سوژه مشکل واردات چوب را پیگیری کند.
آزادیخواه به ظرفیت های ملایر در حوزه صنعت و صنایع دستی اشاره نمود و اظهار داشت: در بخش شهرک های صنعتی ما در ملایر مجموعه متنوعی شامل صنایع غذایی، صنایع دستی، صنعتی و… داریم.
نماینده مردم ملایر با تاکید بر اینکه برای احداث واحدهای صنعتی بزرگ نیازمند هزینه و اعتبار بالایی هستیم، اظهار داشت: یکی از موثرترین راهکارهای مقابله با بیکاری توجه به صنایع کوچک است. اگر می خواهیم راه میان بر را رفته و سریعتر احداث اشتغال نماییم باید به فکر احداث صنایع کوچک با تسهیلات کم باشیم، و حتی با یک سرمایه ۲۰ میلیون تومانی می توان در بخش صنایع کوچک یک کارگاه احداث کرد.
ثبت جهانی مبل و منبت ملایر درحال پیگیری است
در ادامه نایب رییس کمیسیون قضائی و حقوقی و دیگر نماینده مردم ملایر در مجلس با اشاره به اینکه امتیازات و اولویت های هنر مبل و منبت ملایر و تلاش هنرمندان این بخش موجب شد تا ملایر بعنوان شهر ملی منبت ثبت گردد، اظهار داشت: ثبت جهانی مبل و منبت ملایر در پرونده میراث فرهنگی درحال پیگیری و انجام است.
محمد کاظمی با اشاره به اینکه تحریم ها صنعت و تجارت ما را گرفتار مشکل کرده است، اضافه کرد: متعاب این امر واردکنندگان چوب در بحث مبل و منبت نمی تواند از امتیار ارز استفاده کنند. اگر برای واردات چوب اگر تسهیلاتی اعمال نکنیم، در ملایر حدود ۲۰ هزار نفر بیکار می شوند، از طرف دیگر احداث نمایشگاه دائمی مبل و منبت در ملایر برای توسعه و رونق بیشتر این هنر- صنعت لازم است.
وی اظهار نمود: هم اکنون در سطح شهرستان ملایر چندین شهرک صنعتی وجود دارد که شامل شهرک های شوشاب، سهند، امام رضا(ع)، شهرک صنعتی سامن و شهرک مبل و منبت است.
کاظمی، یکی از اشکالات شهرک شوشاب ملایر را تعطیلی تعدادی زیادی از واحدهای این شهرک عنوان نمود و اضافه کرد: انتظار داریم شهرک صنعتی مبل و منبت و شهرک صنعتی سامن باز با عنایت به وجود متقاضی برای واحد جدید توسعه پیدا کنند.
معاون استاندار و فرماندار ویژه ملایر باز مهمترین مشکل کنونی موجود در حوزه مبل و منبت را واردات چوب عنوان و اظهارکرد: این معضل کار منبت کاران را تهدید می کند.
باب الله فتحی با تاکید بر اینکه هرچه سریع تر باید چاره ای اندیشیده شود، اظهار داشت: ۸ هزار نفر به طورمستقیم و ۲۰ هزار نفر به صورت غیر مستقیم در این حوزه فعال می باشند و این حجم سنگینی از اشتغال شهرستان را در برگرفته است، بدین سبب برای رفع مشکلات موجود نیازمند همراهی و حمایت همه مسئولان هستیم.
روز گذشته در مسافرت یک روزه مدیر توسعه صنعتی و فناوری شهرک های صنعتی ایران به ملایر، مسایل و مشکلات حوزه مبل و منبت شهرستان شامل موانع و مشکلات واحدهای تولیدی خوشه مبل و منبت، تامین چوب، فرآیند تخصیص تسهیلات به شاغلین این عرصه و… مورد بررسی قرار گرفت.