تجارت

در نشست سندیکای شرکت های ساختمانی مطرح شد: رقابتی با انبوه سازان نداریم، از نرخ تنزیل اخزا هم مالیات می گیرند

بهمن ۲, ۱۳۹۷

به گزارش زیپو کالا رئیس سندیکای شرکت های ساختمانی اظهار داشت: در قراردادهایی که پیمانکاران پروژه های عمرانی با دولت امضا می کنند، در صورت تسویه نقدی، سود پیمانکار از پروژه ۱۰ تا ۱۵ درصد است.

به گزارش زیپو کالا به نقل از مهر، منوچهر ملکیانی فرد در نشست نکوداشت هفتادمین سال تأسیس سندیکای شرکت های ساختمانی ایران، با اشاره به اینکه وزارت راه و شهرسازی ما را در نشست اخیر وزیر راه با انبوه سازان دعوت نکرد، تصریح کرد: دولت نباید برای سندیکایی که ۷۰ سال سابقه دارد، تصمیم گیری کند بلکه باید در یک مسیر شفاف با یکدیگر قدم بزنیم.
وی با اشاره به برگزاری گفت وگوهای دولت با بخش خصوصی اضافه کرد: ما در بعضی از این گفت وگوها حضور داشته ایم ولی بعنوان بخش خصوصی حرف خودمان را می زنیم و دولت هم کار خودش را انجام می دهد.
رئیس سندیکای شرکت های ساختمانی با اشاره به اینکه تشکل های بخش خصوصی در شرایط فعلی تحریم ها می توانند کمک بزرگی به دولت و مردم کنند تا بر تحریم ها غلبه نماییم، افزود: متأسفانه در بعضی مواقع دولت اعتقادی به این مورد ندارد.
ملکیانی فرد درباره جزئیات کارت اعتباری مصالح ساختمانی که مقرر است به فعالان صنعت ساخت وساز داده شود، اظهار داشت: ما در جریان جزئیات این کارت نیستیم اما باید این کارت برای خرید مصالح استاندارد در ساختمان استفاده گردد چون اگر مصالح غیراستاندارد خصوصاً آهن آلات در ساختمان به کار برود، کل صنعت ساخت وساز با شکست روبرو خواهد شد.
وی درباره قیمت تمام شده ساخت وساز اظهار داشت: هم اکنون امکان تعیین نرخ قطعی برای هزینه ساخت وساز وجود ندارد چون هیچ ثباتی در بازار مصالح ساختمانی نداریم و هر روز امکان دارد نرخ مواد اولیه ساخت وساز و نهاده های ساختمانی تغییر کند.
به گفته رئیس سندیکای شرکت های ساختمانی، در زمانی که مسکن مهر ساخته می شد، دولت قیمت پایه ساخت را ۳۰۰ هزار تومان به ازای هر مترمربع تعیین کرد و پیمانکاران را در فضایی قرار دادند که مجبور شدند با این قیمت کار کنند. معلوم است ساختمانی که با متری ۳۰۰ هزار تومان ایجاد می شود، از چه کیفیتی برخوردار خواهد بود.
ملکیانی فرد درباره صدور خدمات فنی و مهندسی اظهار داشت: ۸۰ درصد صادرات خدمات فنی و مهندسی با استفاده از شرکت های عضو در سندیکای شرکت های ساختمانی انجام می شود.
این فعال ساخت و ساز در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر در خصوص رقابت میان سندیکای شرکت های ساختمانی و سایر تشکل های صنفی حوزه ساخت و ساز مانند انبوه سازان اضافه کرد: ما هیچ رقابتی با هیچ یک از تشکل های صنفی این بخش نداریم بلکه معتقدیم در شرایط تحریم، همه فعالان ساخت و ساز را باید دور هم جمع نماییم تا از شرایط فعلی عبور نماییم.
به گفته وی، هزینه تمام شده ساخت مسکن در صورت انبوه سازی، با کاهش روبرو خواهد بود ولی به صورت کل در هر پروژه هزینه ساخت و ساز متفاوت می باشد و به عوامل مختلفی مانند قیمت نهاده های ساختمانی، محل اجرای پروژه و کیفیت اجرا بستگی دارد.
در ادامه این نشست ایرج گلابتونچی، دبیر سندیکای شرکت های ساختمانی با اشاره به اینکه کل فعالیت های پیمانکاری به علت کاهش بودجه عمرانی در سال های اخیر با رکود مواجه بوده است، در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر درباره تفاوت تسویه پروژه های عمرانی به صورت نقدی و اوراق اسناد خزانه اسلامی اضافه کرد: پیمانکاران قراردادهای خویش را با دولت به صورت سود ۱۰ تا ۱۵ درصدی امضا می کنند که این در حالت تسویه نقدی است اما دولت به جای پرداخت نقدی به پیمانکاران پروژه های عمرانی، اوراق اسناد خزانه اسلامی پرداخت می کند که این اوراق با نرخ تنزیل بالایی به فروش می رسد.
دبیر سندیکای شرکت های ساختمانی خاطرنشان کرد: متوسط نرخ تنزیل اوراق اخزا ۲۵ درصد است و ما از سال ۹۴ تابحال ۱۰۰ میلیارد تومان اخزا دریافت کرده ایم که ۲۵ درصد آن بابت نرخ تنزیل از بین رفته است ضمن اینکه سازمان امور مالیاتی از نرخ تنزیل هم مالیات می گیرد و نحوه محاسبه مالیات شرکت های پیمانکاری، رقمی است که به صورت کلی به شکل اوراق دریافت کرده ایم و نرخ تنزیل را از آن کسر نمی نماید.
این فعال صنعت ساخت و ساز تصریح کرد: اوراق مشارکت و اوراق اسناد خزانه در انواع مختلف و با سررسیدهای گوناگون منتشر می شود اما عمدتاً اوراقی به ما واگذار می شود که سررسید آنها چهار ساله است.