تجارت

تغییر اسکناس ها در هند به خاطر نابینایان

ژانویه 17, 2019

زیپو کالا: دادگاه عالی هند از بانک مرکزی این کشور خواست که امکان استفاده نابینایان از اسکناس ها و خدمات بانکی این کشور را با تغییرات مقتضی فراهم آورد.
به گزارش زیپو کالا به نقل از ایسنا و به نقل از ایندیا تودی، انجمن نابینایان هند پیشتر در دادخواستی از دادگاه عالی هند خواسته بود که تغییراتی در خدمات بانکی و شکل اسکناس های این کشور صورت گیرد تا امکان استفاده نابینایان از آنها فراهم گردد. هم اکنون بانک های هندی خدمات ویژه ای برای افراد نابینا عرضه نمی دهند و این مساله سبب شده است تا این افراد در انجام امور روزمره خود با مشکلات زیادی مواجه شوند.
هم اکنون در بعضی از کشورهای توسعه یافته نظیر آمریکا و انگلیس، خدمات بانکی و پولی ویژه ای برای نابینایان در نظر گرفته شده است. به باعث حکم دادگاه عالی، بانک مرکزی هند مکلف به ایجاد تغییرات ظاهری در اسکناس ها، خدمات بانکی و تراکنش ها است.
علاوه بر چاپ برجسته اسکناس و سکه، خودپردازها و نرم افزارهای بانکی در هند هم به مکلف به ایجاد تغییرات لازم برای امکان بهره مندی نابینایان از این خدمات شده اند. هند با ۱۵ میلیون نابینا و کم بینا، در رده دوم جهان قرار دارد و این نگرانی وجود دارد که در کشوری که سریع ترین نرخ رشد اقتصادی جهان را دارد، افراد معلول نتوانند به مانند افراد سالم از افزایش سطح زندگی خود بهره مند شوند.

دبیر خبر: حسین غلامی