تجارت

شورای عالی آمار پاسخ داد دلیل حذف موازی کاری آماری

دی ۲۱, ۱۳۹۷

به گزارش زیپو کالا دبیر کمیسیون تخصصی شورای عالی آمار به استناد مصوبات قانونی دلیل حذف موازی کاری آماری را توضیح داد.

به گزارش زیپو کالا به نقل از ایسنا، در هفته اخیر طی مصوبه ای که شواری عالی آمار داشت رای بر حذف موازی کاری آماری داد و بر این اساس بانک مرکزی از انتشار آمارهای مربوط به تورم، رشد اقتصادی و حسابهای ملی منع شد.

این در حالی است که تابحال مرکز آمار و بانک مرکزی هر دو نسبت به انتشار این آمار اقدام نموده و با عنایت به اختلافی که بین ارقام اعلامی این دو نهاد وجود داشت همواره محلی برای انتقادات و تولید شائبه نسبت به آمارها بر جای می گذاشت.

اما پس از رای شورای عالی آمار، مرکز آمار با استقبال از این مورد بر این تاکید داشت که این مرکز بعنوان مرجع رسمی انتشار آمار باید در این باره اقدام نماید و این در شرایطی است که آمارهای مربوط به تورم و رشد اقتصادی آمارهای تخصصی بانک مرکزی نیست که آنها را اعلام ومنتشر کند، در عین حال که این موازی کاری آماری تابحال هزینه های سنگینی به دنبال داشته است. از جانب دیگر بانک مرکزی در واکنشی بار دیگر اعلام نمود در قالب اختیارات قانونی نسبت به تولید و انتشار آمار اقدام می کند.

اما نظر شورای عالی آمار در ارتباط با مصوبه اخیر و حذف موازی کاری مورد توجه است. در این رابطه عباسی – دبیر کمیسیون تخصصی شورای عالی آمار – توضیحاتی به ایسنا عرضه کرد.

وی با اشاره به بند (۱) راهبردهای کلان برنامه ملی آمار اظهار داشت: این بند قانونی بر اصلاح قانون و رفع موازی کاری در تولید و انتشار آمارهای رسمی تاکید دارد. در عین حال که ماده (۳) برنامه ملی توسعه آمار که امسال مصوب شد مبحث را مورد توجه قرار داده است.

دبیر کمیسیون تخصصی آمار افزود: برپایه وظایف قانونی و اجرای مصوبات شورای عالی آمار به منظور تعیین آمارهای تخصصی دستگاه های اجرای و تعین تکلیف تولید و انتشار آمارهای نرخ تورم و رشد اقتصادی که به صورت موازی توسط مرکز آمار و بانک مرکزی تولید و منتشر می شد این مورد در دستور کار کمیسوین تخصصی شواری آمار قرار گرفت.

عباسی اظهار داشت: کمیسیون تخصصی شواری عالی آمار بازوی مشورتی و کارشناسی آن است و تصمیم گیری در این رابطه انجام نمی دهد بلکه موضوعات را صرفا با استفاده از کارشناسی و علمی بررسی نموده و پیشنهاد می دهد و در کل جای شکایت یا گرایشات سیاسی نیست و فقط هویت فنی و کارشناسی را بررسی و پیشنهادات با اکثریت آرا مورد تایید قرار می دهد و با همین سازوکار به شورای عالی آمار مشورت می دهد.

به گفته وی در کمیسیون تخصصی شورای عالی آمار حدود ۲۰ نفر از مدیران آمار و اطلاعات دستگاه های اجرایی همچون بانک مرکزی واساتید دانشگاه ها و همینطور از مرکز آمار حضور داشته و مسائل را بررسی می کنند.