تجارت

کارشناسان مطرح کردند؛ تاکید بر احیای مالیات های بخش مسکن، مدت خانه دارشدن درتهران: ۵۰سال

دی ۱۹, ۱۳۹۷

زیپو کالا: کارشناسان اقتصاد مسکن معتقدند احیای انواع مالیات های بخش مسکن می تواند از روند فزاینده قیمت مسکن جلوگیری کند.

به گزارش زیپو کالا به نقل از شبکه ۴ سیما، حسین عبده تبریزی درباب علت اصلی افزایش قیمت تصاعدی مسکن اظهار داشت: امسال مسکن باز مانند سایر کالاها پرش قیمت داشت و دلیل آن این است که امسال نرخ تورم بالا و نقدینگی که در طول سال های ۹۱ به بعد در کشور جمع شده بود وارد بازار مسکن و بازارهای موازی شد.
وی اضافه کرد: در سال های قبل این حجم نقدینگی روی قیمت ها انعکاس پیدا نمی کرد؛ چون نرخ سود بانکی خیلی بالا بود و این نرخ سود بانکی سپری برای کنترل تورم شده بود؛ با اتفاقات پس از برجام، تورم و حجم پول روی قیمت ها منعکس شد و آغازین جاهایی که منعکس شد روی دلار و بعد طلا و سهام و قیمت مسکن بود.
مشاور سابق وزیر راه و شهرسازی افزود: ما با سیاست های مالیاتی نباید اجازه دهیم که منابع در زمین دفن شود، مثلا اگر قیمت زمین در تهران یک سوم قیمت موجود باشد، دو سوم پول آزاد می شد به جهت اینکه باید کار مولد انجام دهیم. چون بالا رفتن قیمت زمین اشتغال احداث نمی نماید. بدین سبب یکی از وظایف اساسی که وزارت خانه ها دارند این است که قیمت زمین و ساختمان را ارزان نگه دارند و در این حوزه در۵۰ پارسال حتما کوتاهی شده است، یعنی افرادی میلیاردها سود کردند ولی ۴۰ میلیون تومان مالیات دادند.
این اقتصاددان با اشاره به اینکه ما در حوزه حفظ عمر ساختمان باز کوتاهی کردیم، اظهار داشت: قوانینی را شورای شهر مصوب کرد و اشتباهاتی رخ داد که باید اصلاح گردد.
وی به نمایش چاره هایی در این خصوص پرداخت و گفت: در مورد چاره ها اول اینکه باید صندوق پس انداز مسکن تقویت شود و بانک عامل بخش مسکن وام های بیشتری بدهد. مسئله دوم بافت فرسوده است. یک سوم خانه ها نیازمند بازسازی است، بدین سبب عمده توان دولت باید صرف بازسازی خانه ها و توانمندسازی افراد شود.
در ادامه این برنامه، بهزاد ملک پور اصل عضو هیئت علمی دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه شهید بهشتی تصریح کرد: یکی از دلایل اصلی که مشکل مسکن در ایران خیلی جدی شده این است که مسکن در ایران به کالای سرمایه ای تبدیل گشته و بیشتر بحث های سوداگری مطرح گردیده است.
وی اضافه کرد: مسکن در ایران بیشتر برای سودآوری ساخته شده؛ اما سودآوری نه از طریق سرمایه گذاری با سود منطقی، بلکه سودآوری از راه سوداگری؛ این مساله سبب شده مسکن تبدیل به کالای سرمایه ای شود.
پژوهشگر حوزه مسکن اشاره کرد: طبق آمار، ۸۸ درصد از خالص ثروت خانوار ایرانی مربوط به املاک و مستغلات است که این مورد در دنیا به صورت میانگین ۳۰ تا ۳۵ درصد است.
ملک پور در مورد تغییر ایده از وام دادن به خانه اولی ها به فرهنگ سازی برای اجاره نشینی اظهار داشت: یکی از بحث های مهم برای کنترل بازار مسکن، اجاره های بلندمدت است. مشکلی که ما برای اجاره در ایران داریم این است که اجاره ها بلندمدت نیستند. ما نیاز به نظام استیجاری بلندمدت داریم یعنی نهادهای عمومی مسکن هایی ارزان قیمت در نقاط مختلف شهر درست کنند.
وی افزود: در دهک اول جامعه، سال های انتظار دسترسی به مسکن در تهران به ۵۰ سال رسیده است. طبق اعلام مرکز آمار این مورد به ۱۸ سال برای کل کشور رسیده است در صورتیکه میانگین کشورهای دنیا بین ۱۰ تا ۱۲ سال است.
این مدرس دانشگاه درباره راهکار رونق بازار مسکن اشاره کرد: آغازین راهکار این است که مالیات بر واحدهای مسکونی خالی از سکنه که ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار واحد است را جدی بگیریم. باید بانک اطلاعاتی زمین را تکمیل نماییم، درحال حاضر سازمان ملی زمین و مسکن نوع زمین ها را باید طبقه بندی کند. همین طور نهادهای دولتی و عمومی باید به عرضه زمین نه فقط پیرامون شهر بلکه داخل شهر برای ساخت وساز روی بیاورند. ضمن اینکه بازیگران حوزه مسکن باید به صورت شفاف، رسمی و شناخته شده باشند.
وی تاکید کرد: باید از نظام ملکی به نظام استیجاری بلندمدت حرکت کرده و به سامان دهی نظام پیش فروش بپردازیم که در این خصوص می توان از تجارب کشورهای موفق استفاده نمود.
به گفته ملک پور اصل، شهرداری ها باید به وظیفه خود در ساخت مسکن استیجاری و اجتماعی عمل کنند که این وظیفه مغفول مانده است.