تجارت

۱۸ هزار قالی باف یزدی در بوته ی راستی آزمایی

دی ۱۶, ۱۳۹۷

زیپو کالا: رییس اداره فرش دستباف سازمان صمت استان یزد با اشاره به محدودیت سقف بودجه تخصیص یافته جهت بیمه بافندگان و تکمیل آن در سال جاری، به ازای قطع بیمه قالی بافی هر ۱۰ بافنده غیررسمی سپس بازدید و راستی آزمایی کارشناسان، یک بافنده دارای شرایط از خدمات بیمه ای برخوردار میگردد.
«محمد مهدی نبی زاده» در گفت و گو با خبرنگار ایسنا با اشاره به وجود قریب ۴۰ هزار بافنده فعال قالی دستباف در این استان، اظهار می کند: بافندگان یزدی سالانه به صورت متوسط ۲۱۰ هزار متر مربع فرش و تابلو فرش تولید می کنند.
وی با بیان این که بخشی بافندگان فرش استان در چارچوب ۴۸ کارگاه و بخشی باز در چارچوب مشاغل خانگی به فعالیت در این زمینه مشغول هستند، می گوید: البته ۱۰ تعاونی فرش دستباف روستایی باز بخشی از از بافندگان را تحت پوشش دارند.
این مسئول با بیان این که سقف بودجه تخصیص داده شده امسال به بافندگان فرش دستباف و حرفه های مرتبط در استان یزد تکمیل شده است، تصریح می کند: متاسفانه در شروع طرح بیمه قالیبافی، تمام بافندگان دارای کارت، دار قالی و مهارت قالی بافی می توانستند تحت پوشش این خدمات قرار می گرفتند و این مساله سبب بیمه شدن افراد زیادی در استان تحت عنوان قالیباف شد در حالیکه بعضی از آنها دارای شغل اصلی دیگری بودند یا بنا به هر دلایلی از شغل قالی بافی فاصله داشتند.
قطع بیمه قالی بافی ۳۲۵۰ یزدی
نبی زاده با اشاره به این که تابحال نزدیک به ۱۸ هزار نفر تحت پوشش بیمه قالیبافی و حرف در رابطه با ان در استان قرار دارند، عنوان می کند: به سبب تعدد بیمه شدگان و نبود اعتباری برای عضویت بافندگان جدید، استانداردهایی برای تولیدات بافندگان تعریف شده و علاوه بر این باز شعبات تامین اجتماعی و گشت های مشترک متشکل از مرجع صدور کارت، تامین اجتماعی و ادارات فرش از فعالیت بیمه شدگان بازدید و راستی آزمایی کنند.
وی با اشاره به این که تابحال بیمه ی سه هزار و ۲۵۰ نفر از افرادی که اشتغال به کار قالیبافی نداشتند، سپس طی مراحل و اخطارهای قانونی قطع شده است، اشاره کرد: البته تعداد محدودی باز به سبب عدم پرداخت حق بیمه در موعد مقرر، قطع بیمه شدند.
بیمه ی یک بافنده با قطع بیمه ۱۰ نفر
نبی زاده اضافه می کند: به ازای قطع بیمه هر ۱۰ نفر بافنده ی غیررسمی، یک بافنده واقعی و دارای شرایط می تواند از خدمات این نوع بیمه برخوردار شود.
وی این نوع بیمه که حالا تحت عنوان بیمه کشاورزی، عشایری و روستایی را اقدامی در امتداد رعایت حقوق و حفظ سوابق بافندگان قالی عنوان می کند و می گوید: به دنبال قطع بیمه برخی از بافندگان و پیشگیری از سوابق بعضی از آنها با تایید کارشناسان و ناظران این حوزه جهت دریافت خدمات قابل قبول به صندوق بیمه عشایری و روستایی ارجاع شدند که این تعداد در استان تابحال شامل ۲۰۰ نفر بوده اند.
رییس اداره فرش سازمان صمت یزد با اشاره به رایزنی های انجام شده ی ادارات فرش دستباف و در راس آنها مرکز ملی فرش کشور با مسئولان فراکسیون فرش مجلس، خاطرنشان می کند: به دنبال مطالبه بافندگان فاقد بیمه هستیم تا برای سال آینده، اعتباری جهت پوشش بیمه ای آنها دریافت نماییم.
فرش یزد در زمره ۱۰ استان برتر
این مسئول با بیان این که فرش دستباف از سال ۱۳۸۲ به سازمان صمت واگذار شده است، عنوان می کند: در این مدت علاوه بر پرداخت تسهیلات مالی به بافندگان، برنامه های قابل توجهی باز شامل حال فرش استان شده است.
وی ادامه می دهد: با اهتمام به نیازهای بازار و مخاطبان و به منظور سودآوری بیشتر برای تولیدکنندگان و بافندگان، تارها و نقوش ریزتری در قالی یزد ورود پیدا کرده به نحوی که تعداد گره ها یا رج در فرش های استان از ۲۳ به ۴۰ و حتی ۶۰ رج افزایش یافته و در نتیجه ریزبافت تر و متنوع تر شده است.
نبی زاده در ادامه یزد را جزو ۱۰ استان برتر در حوزه فرش دستباف می خواند و می گوید: از قدیم الایام، فرش های تبریز، قم، نایین و کاشان از جایگاه و ارزش بالاتری نسبت به فرش یزد برخوردار بوده اند اما فرش یزد به سبب مواد اولیه خوب و سلامت بافت، همیشه فرشی خاص و زیراندازی مناسب محسوب می شده و حتی در همین شهرها باز بازار فروش و تقاضای خودرا حفظ نموده است.