تجارت

افتتاح مدرسه طلا و جواهر در مشهد

دی ۱۳, ۱۳۹۷

زیپو کالا: مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی خراسان رضوی اظهار داشت: توسعه خوشه طلا و جواهر مشهد، ارزآوری خوبی را برای کشور فراهم خواهدنمود.
به گزارش زیپو کالا به نقل از ایسنا، مسعود مهدی زاده در مراسم افتتاح مدرسه طلا و جواهر در شهرک فناوری صنایع غذایی و بیوتکنولوژی شرق کشور در جمع خبرنگاران اظهار نمود: مدرسه طلا و جواهر از طرح های توسعه خوشه صنعتی طلا و جواهر است که در دو مرحله گوهرشناسی و سنگ تراشی مشخص شده است. در اولین مرحله این مدرسه که افتتاح کارگاه طراحی طلا و جواهر است، ظرفیت پذیرش ۶۰ نفر در هر دوره آموزشی وجود دارد.
وی ادامه داد: این مدرسه با کمک استادان برجسته و همراهی مرکز آموزش فنی و حرفه ای در مدت ۶ ماه فنون روز در رابطه با طراحی طلا و جواهر از راه پیشرفته ترین دستگاه ها آموزش می دهد. در مرحله بعد افرادی که موفق به طراحی مصنوعات طلا و جواهر شدند می توانند دوره آموزشی جواهرشناسی و سنگ تراشی را باز فراگرفته و مهارت های لازم را کسب کنند.
مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی خراسان رضوی اشاره کرد: دانش آموختگان سپس گذراندن مراحل طراحی، گوهرشناسی و سنگ تراشی به صورت کامل با جواهرسازی آشنا شده و قادر به ایجاد کسب و کار، حتی به صورت خانگی هستند.
مهدی زاده بیان کرد: همین طور بازار فروش محصولات دانش آموختگان مدرسه طلا و جواهر مشهد، پیش بینی شده و در آینده نزدیک عملیاتی خواهد شد.
وی افزود: ۸۰ درصد جواهرسازان و طلاسازان خراسان رضوی و ۲۰ درصد جواهرسازان کشور از روستای «پیوه ژن» در خراسان رضوی هستند که این نام، جزو برندهای معتبر در این حوزه می باشد.
مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی خراسان رضوی اشاره کرد: توسعه خوشه طلا و جواهر مشهد، ارزآوری خوبی را برای کشور فراهم خواهدنمود. همین طور برای حل مشکلات مالی طلاسازان و جواهرسازان، توافقاتی با یکی از بانک های استان صورت خواهد گرفت که بزودی نتیجه آن اعلام میگردد.
به گزارش زیپو کالا به نقل از ایسنا، محسن صالحی نیا، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در مراسم افتتاح مدرسه طلا و جواهر در شهرک فناوری صنایع غذایی و بیوتکنولوژی شرق کشور در جمع خبرنگاران در ارتباط با رده بندی کالاها در زمینه تخصیص ارز و نقره خام با نرخ ارز دولتی اظهار نمود: کالاها به دو دسته اساسی و غیر اساسی تقسیم میگردد. کالاهای اساسی شامل ۲۸ ردیف کالا است که در سبد مصرفی خانوارها تعریف شده است. این کالاها با استفاده از نرخ رسمی توسط ارز حاصل از صادرات نفت و تسهیلات بانک مرکزی در سامانه نیما یا روش های دیگر تامین میگردد.
وی ادامه داد: این امر به مدلول عدم اولویت کالاهای غیراساسی نیست، تامین کالاهای اساسی در سبد مصرفی با ارز رسمی بانک مرکزی یکی از سیاست های دولت می باشد، کالاهای غیر اساسی باز بر طبق ارز حاصل از درآمدهای غیر نفتی تامین میگردد.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در ارتباط با ترخیص تجهیزات تصفیه خانه فاضلاب شهرک صنعتی چرمشهر از گمرک اظهار داشت: بعضی از این تجهیزات از گمرک ترخیص شده، بخش دیگری از تجهیزات هنوز وارد کشور نشده و همین طور بخشی از تجهیزات باز در انتظار تخصیص ارز برای ترخیص است. اگر کد تخصیص از سامانه نیما داشته باشد در این زمینه بانک مرکزی باز با آنان همکاری لازم را در جهت تامین ارز در سامانه خواهد داشت.
صالحی نیا درباب اختصاص ۱۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای تصفیه خانه فاضلاب چرمشهر بیان کرد: هنوز تخصیص های اعتبارات ملی به استان ها انجام نگرفته و پیگیر اجرای آن هستیم.