تجارت

کدام کشور در توسعه شبکه ۵G پیشگام است؟

دی ۵, ۱۳۹۷

زیپو کالا: تازه ترین آمارها و گزارش های انتشار یافته از آن حکایت می کند که چین در توسعه زیرساخت های مربوط به شبکه اینترنت ۵G و استانداردهای آن پیشگام است.

به گزارش زیپو کالا به نقل از ایسنا، کشورهای بسیاری در سراسر جهان همچون ایالات متحده آمریکا، کانادا، استرالیا، چین، کره جنوبی، ژاپن و خیلی از کشورهای اروپایی و غیره با همکاری بزرگترین اپراتورهای جهان در حال برقراری نسل پنجم اینترنت همراه ۵G هستند و در این زمینه فعالیت های گسترده ای را انجام داده اند.

بسیاری از بزرگترین شرکت های مخابراتی و اپراتورهای فعال در جهان نظیر نوکیا، اریکسون، هواوی، ال جی، اسپرینت و غیره به شدت در حال رقابت جهت راه اندازی اولین شبکه اتصال به اینترنت نسل پنجم ۵G هستند. نسل پنجم شبکه تلفن همراه ۵G، استانداردهای پیشنهادی برای نسل جدید ارتباطات سیار است که سپس نسل چهارم شبکه تلفن همراه فعلی نمایش میگردد.

با توجه به اینکه این روزها کشورها و شرکت های مخابراتی متعددی در کوشش برای نمایش نسل پنجم اینترنت همراه هستند، شبکه ۵G تبدیل به یک سوژه داغ در جهان شده است تا غول های تکنولوژی در شرق و غرب دنیا به تقابل و رقابت تنگاتنگی با یکدیگر بپردازند و قدرت و تلاش خودرا در این عرصه به رخ یکدیگر بکشند.

اما همانطور که پیشتر هم پیش بینی شده بود، کارشناسان فعال در حوزه فناوری اخیرا اعلام و برآورد کرده اند که چین در راه اندازی زیرساخت های لازم برای توسعه نسل پنجم اینترنت بسیار جلوتر از سایر رقبای خود حتی ایالات متحده آمریکا قرار گرفته و همچنان به پیشتازی در این عرصه ادامه می دهد.

بر اساس آمارهایی که از این خصوص منتشر و نمایش شده است، چین تابحال ۲۱ استاندارد و پروتکل مربوط به توسعه و استفاده از اینترنت ۵G، ایالات متحده آمریکا ۹ استاندارد، اتحادیه اروپا ۱۴ استاندارد، ژاپن چهار استاندارد و کره جنوبی باز دو استاندارد و پروتکل مربوط به شبکه نسل پنجم اینترنت همراه را توسعه داده است.

این تلاش ها شامل کوشش برای ساخت و راه اندازی ایستگاه های اینترنت ۵G، توسعه و تولید گوشیهای ۵G و تنظیم مقررات و استانداردهای مربوط به آن و ساخت میکروچیپ هایی که از فناوری ۵G پشتیبانی می کند باز میگردد.

البته برخی دیگر از تحلیلگران بر این باورند که با عنایت به میزبانی ایالات متحده آمریکا از بزرگترین غول های تکنولوژی فعال در زمینه تراشه سازی نظیر کوالکام و اینتل، پیش بینی میگردد چین در آینده اندکی از بزرگترین رقیب خود یعنی آمریکا عقب بیفتد.

فناوری شبکه نسل پنجم اینترنت ۵G همانطور که پیشتر باز برآورد شده بود، یکی از پنج فناوری و تکنولوژی بزرگی خواهد بود که جهان را متحول خواهدنمود. این فناوری سرعت و کیفیت بسیار بالای انتقال اطلاعات موردنظر کاربران را فراهم خواهدنمود و بنا بر این باز گفته میگردد از استقبال و محبوبیت بی نظیری برخوردار خواهد شد.