صف خرید بانکی ها در روز افت بورس

به گزارش زیپو کالا بعد از دو روز رشد در بورس تهران، قیمت اغلب سهم ها باردیگر کاهشی شد اما بانکی ها هنوز با فزونی تقاضا بر عرضه و صف خرید مواجهند.

به گزارش زیپو کالا به نقل از ایسنا، امروز شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادر تهران ۵۳۳ واحد افت کرد و به رقم ۱۵۶ هزار و ۹۵۰ واحدی رسید. همینطور شاخص کل هم وزن با هشت واحد افت تا رقم ۲۷ هزار و ۱۲ واحدی پایین رفت.

شاخص آزاد شناور هم با ۴۹۷ واحد کاهش رقم ۱۷۰ هزار و ۱۳۰ واحدی را تجربه نمود. در عین حال شاخص بازار اول و بازار دوم ۵۴۷ و ۳۱۸ واحد افت کردند. فلزی ها، بانک ها و موسسات اعتباری و برخی از پالایشگاه هایی و پتروشیمی ها امروز تاثیرگذارترین نمادها روی شاخص های بازار سهام بودند.

از جمله این نمادها می توان به فولا مبارکه اصفهان، صنایع مس ایران و پالایش نفت اصفهان اشاره نمود. هر یک از شرکت های یاد شده به ترتیب ۱۲۶، ۱۲۱ و ۹۶ واحد تاثیر کاهنده روی شاخص های بازار داشتند.

اما در طرف مقابل بانک ملت، صنایع پتروشیمی خلیج فارس و بانک تجارت هر یک به ترتیب ۱۲۲، ۸۶ و ۷۲ واحد تاثیر مثبت روی شاخص های بازار داشتند.

فلزی ها که روز گذشته توانسته بودند مقداری رشد قیمت را تجربه کنند امروز یک دست قرمز پوش شدند؛ هرچند که کاهش قیمت این سهم ها عموما کمتر از دو درصد بود. در این گروه ۵۳ میلیون سهم به ارزش حدود ۱۹ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان مورد داد و ستد قرار گرفت.

اما بانکی ها امروز از پرمعامله ترین گروه های بازار سهام بودند؛ به صورتی که حجم معاملات این گروه رقم ۹۰۳ میلیون سهم واوراق مالی را رد کرد و ارزش آن به ۱۴۴ میلیارد تومان رسید. این گروه بار دیگر در نوسانات شاخص های بازار تاثیر عمده ای داشتند و همچون روز گذشته عموما با صف خرید مواجه گشتند.

فزونی شدید تقاضا بر عرضه سبب شد فعالان بازار سهام شاهد رشد قیمت یکباره خیلی از نمادها در این گروه باشند. بعنوان نمونه بانک ملت امروز شاهد نزدیک پنج درصد افزایش قیمت در آخرین معامله خود شد و در نهایت در حالی به آخر معاملات رسید که حجم خرید میلیونی ثبت سفارش شده بود. وضعیت مشابهی در نماد بانک ملت، سینا و برخی از نمادهای دیگر دیده می شد.

در گروه محصولات شیمیایی قیمت سهم ها اکثرا روند کاهشی را شاهد بودند و بیشتر آنها با کمتر از دو درصد افت قیمت مواجه گشتند. در این میان نمادهای همچون توکا، رنگ فولاد سپاهان، پاکسان، صنایع شیمایی فارس و معدنی املاح ایران با رشد قیمت بیشتر از سه درصد مواجه گشتند. در گروه استخراج کانه های فلزی هم روند قیمت سهم ها کاهشی بود و خیلی از نمادها در گروه فرآورده های نفتی هم کاهش قیمت را شاهد بودند.

ارزش معاملات بورس تهران امروز به رقم ۴۶۲ میلیارد تومان رسید که این رقم ناشی از دست به دست شدن دو میلیارد سهم و اوراق مالی رسید.

شاخص کل فرابورس با ۶.۱۹ واحد افت روبرو شد و به رقم ۱۸۲۰ پایین رفت. ارزش معاملات این بازار رقم ۴۳۴ میلیارد تومان را تجربه نمود و حجم معاملات به رقم ۵۳۵ میلیون سهم و اوراق مالی رسید.