تجارت

اظهارات مقامات دولتی و خصوصی: واگذاری ۶ هزار طرح نیمه تمام به بخش خصوصی

دسامبر 21, 2018

زیپو کالا: نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اینکه از مجموع ۷۶هزار طرح نیمه تمام موجود در کشور، تنها ۶ هزار طرح به بخش خصوصی واگذار شده است، اظهار داشت: ارزش طرح های نیمه تمام و مبالغ فروش آنها معین نمی باشد.
به گزارش زیپو کالا به نقل از صدا و سیما، حسین سلاح ورزی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما اظهار داشت: در بدنه دولت و مدیران میانی اراده و علاقه ای برای واگذاری طرح های نیمه تمام به بخش خصوصی وجود ندارد و مدیران این طرح ها در مقابل واگذاری ها مقاومت می کنند.
وی اشاره کرد: با عنایت به اینکه اراده ای از طرح مدیران دولتی برای واگذاری طرح های نیمه تمام وجود ندارد، بخش خصوصی باز باور خودرا در این زمینه از دست داده است.
سلاح ورزی اضافه کرد: تابحال لیست کامل، شفاف و قابل اتکایی برای بخش خصوصی از مشخصات طرح های نیمه تمام برای سرمایه گذاری این بخش منتشر نشده و لیست ها کلی است.
وی اظهار داشت: واگذاری طرح های نیمه تمام ساز و کارهایی دارد؛ اما اطلاعات نامفهومی از این طرح ها نمایش میگردد و آماری از تعداد واگذاری ها منتشر نشده است.
سلاح ورزی اضافه کرد: تابحال ارزش طرح های نیمه تمام و مقدار پول مورد نیاز آنها مشخص نشده است؛ ضمن اینکهطرح های قابل واگذاری از طرح هایی که غیر قابل واگذاری است تفکیک نشده است.
سلاح ورزی اضافه کرد: اطلاعاتی که دستگاه های مختلف درباره طرح های نیمه تمام در سامانه بازار الکترونیک ثبت کرده اند برای رفع تکلیف بوده است.
وی اظهار داشت: در این سامانه مشخصاتی که بخش خصوصی را برای سرمایه گذاری تشویق کند وجود ندارد.
سلاح ورزی اضافه کرد: حالا امکان استفاده از منابع خارجی برای بخش خصوصی امکان پذیر نیست و نظام بانکی باز رغبتی برای کمک به اتمام این طرح ها ندارد و ۴ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومانی که قرار بود دولت در بودجه برای کمک به اتمام این طرح ها اختصاص دهد محقق نشده است.
وی با اشاره به اینکه ۷۰ هزار طرح نیمه تمام استانی و ۶ هزار طرح نیمه تمام ملی در کشور وجود دارد اظهار داشت: آنچه قابلیت نمایش به بخش خصوصی دارد در استان ها ۱۲ هزار و ۵۰۰ و در عرصه ملی ۲ هزار طرح است.
سلاح ورزی اضافه کرد: در سامانه بازار الکترونیک ۲۸ هزار طرح نیمه تمام نمایش شده که تفکیک نشده است و بخش خصوصی به سبب نامشخص بودن جزئیات آنها رغبتی نشان نمی دهد.
وی اظهار داشت: چرا در سامانه بازار الکترونیک ابتدا طرح های قابل واگذاری را عرضه و ابزار تجهیز مالی را روی آنها متمرکز نمی کنیم؟
سلاح ورزی اضافه کرد: مادامی که مبنای ارزیابی مدیران، میزان واگذاری طرح های نیمه تمام به بخش خصوصی از جانب آنان نباشد مسئله این طرح ها حل نخواهد شد.توان بخش خصوصی باید سنجیده شود
امیر امینی، معاون برنامه ریزی و مدیریت منابع وزارت راه و شهرسازی باز در این برنامه اظهار داشت: برای واگذاری طرح های نیمه تمام ابتدا باید توان بخش خصوصی سنجیده شود.
وی اضافه کرد: در حالیکه مجریان طرح های وزارت راه و شهرسازی توان بسیاری در پیمانکاری دارند اما باید با ضوابط به روز دنیا و حجم بازار آشنایی داشته باشند و در حوزه وزارت راه به دنبال سرمایه گذاری هستیم.
امینی اظهار داشت: باید بین بخش خصوصی و بخش دولتی میان بخشی برای واگذاری طرح های نیمه تمام احداث شود.
وی اضافه کرد: حدود ۴۸ هزار میلیارد تومان وزارت راه و شهرسازی از سال ۹۳ با بخش خصوصی تفاهم نامه امضا نموده است.
امینی با اشاره به اینکه در بدنه دولت مقاومتی برای واگذاری طرح های نیمه تمام به بخش خصوصی وجود ندارد اظهار داشت: مشخصات ۱۲۱ طرح وزارت راه و شهرسازی ۳ سال است برای جذب بخش خصوصی نمایش شده است.
وی اضافه کرد: در ۳ سال اخیر ۷ هزار میلیارد تومان از منابع مالی وزارت راه و شهرسازی به بخش خصوصی نمایش و آنها ۳ هزار کیلومتر آزادراه برای این وزارتخانه ساخته اند.
امینی اظهار داشت: در بودجه ساخت ۵۳ هزار کیلومتر راه و راه آهن به دولت تکلیف شده که حداکثر ۱۰ هزار کیلومتر از آن برای بخش خصوصی اقتصادی و بقیه وظیفه اجتماعی دولت می باشد.
وی اضافه کرد: امسال با تضمین خرید دولت ساخت هزار و ۴۰۰ کیلومتر بزرگراه را به بخش خصوصی واگذار کرده ایم.
امینی اظهار داشت: وزارت راه و شهرسازی ۳۸۱ طرح نیمه تمام دارد که ۲۹۳ طرح مربوط به حمل و نقل و بقیه مربوط به مسکن و بیمارستان سازی است.
وی اضافه کرد: برآورد سرمایه مورد نیاز اتمام این طرح ها تا آخر سال ۹۵ دویست و ۵۰ هزار میلیارد تومان مربوط به حمل و نقل و ۵۰ هزار میلیارد تومان مربوط به بخش مسکن بوده است.
امینی اظهار داشت: ۶۲ درصد ریالی این طرح ها زیر ۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و منابع دولت کشش عقد قرارداد اتمام این طرح ها را ندارد.بارگذاری ۲۸ هزار طرح نیمه تمام در سامانه بازار الکترونیک
محمود ملکوتی خواه مدیر پروژه مشارکت عمومی ــ خصوصی سازمان برنامه بودجه باز در این برنامه اظهار داشت: در سامانه بازار الکترونیک ۲۸ هزار طرح نیمه تمام بارگذاری شده است.
وی با اشاره به اینکه تبصره ۱۹ بودجه امسال با شنیدن نظرات بخش خصوصی نوشته شد اضافه کرد: حالا دولت کارفرمایی است که بخش خصوصی، پیمانکار آن است در حالیکه بخش خصوصی باید راهکارهای جدید مالی طرح ها را اجرا نماید.
ملکوتی خواه اظهار داشت: در بدنه دولت چسبندگی به برخی طرح های نیمه تمام، واگذاری این طرح ها را با مشکل روبرو کرده است.
وی اضافه کرد: تابحال ۸۱ هزار طرح نیمه تمام استانی و حدود ۶ هزار طرح ملی در کشور وجود دارد که برای اتمام این طرح ها به ۵۰۰ هزار میلیارد تومان منابع مالی نیاز است.
ملکوتی خواه اظهار داشت: برای بخش خصوصی، اقتصادی بودن طرح ها مهم می باشد.
وی اضافه کرد: اطلاعات طرح هایی که در سامانه بازار الکترونیک ثبت شده است کامل نیست اما بر تکمیل شدن این اطلاعات به وسیله دستگاه ها تاکید شده است.
ملکوتی خواه اظهار داشت: حدود ۲۸ هزار طرح همچون طرح های ملی در سامانه بازار الکترونیک ثبت شده است.
وی اضافه کرد: باید جلوی رویش طرح های نیمه تمام را بگیریم.
ملکوتی خواه اظهار داشت: رفع تضاد منافع دستگاه های اجرایی و موانع مراحل مختلف واگذاری های طرح های نیمه تمام به بخش خصوصی هدف لایحه دولت در این زمینه است.ارزش طرح های نیمه تمام ۵۰۰ هزار میلیارد تومانمحمدرضا رضایی کوچی رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی باز در این برنامه اظهار داشت: در این کمیسیون کمیته ای برای واگذاری طرح های نیمه تمام تشکیل و تابحال ۱۲ جلسه در این زمینه برگزار شده است.
وی اضافه کرد: طرح های پرجاذبه و تشویق کننده بخش خصوصی در سامانه بازار الکترونیک قرار نگرفته و اطلاعات این طرح ها برای بخش خصوصی کامل نیست.
رضایی کوچی اظهار داشت: در تبصره ۱۹ بودجه به دولت با کمک بانک ها برای واگذاری طرح های نیمه کاره دولت کمک کرده ایم اما نگارش آیین نامه این قانون حدود ۸ ماه طول کشید و بخش خصوصی در این زمینه بلاتکلیف ماند.
وی اضافه کرد: مدیران دستگاه ها هیچ رغبتی برای واگذاری طرح ها ندارند و بخش خصوصی را رقیب و پیمانکار خود می بینند.
رضایی کوچی اظهار داشت: دولت باید بخش خصوصی را کمک خود بداند.
وی اضافه کرد: اینکه ۵۰۰ هزار میلیارد تومان ارزش طرح های نیمه کاره است نشان داده است در واگذاری طرح های دولتی موفق نبوده ایم.
رضایی کوچی اظهار داشت: دولت باید مشوق هایی را برای طرح های نیمه تمام بگذارد که بخش خصوصی برای ورود به آنها رغبت داشته باشد.
وی اضافه کرد: حالا طرح هایی که رغبتی از جانب بخش خصوصی به آنها وجود ندارد از جانب دولت نمایش میگردد.