تجارت

رئیس کل بانک مرکزی عنوان کرد: استفاده از ظرفیت زیرساخت های فناورانه برای اعمال سیاست های نظارتی

آذر ۲۴, ۱۳۹۷

به گزارش زیپو کالا رئیس کل بانک مرکزی، بر لزوم استفاده از ظرفیت زیرساختهای فناورانه، برای اعمال سیاست های نظارتی در بازار پول و ارز تاکید نمود.
به گزارش زیپو کالا به نقل از بانک مرکزی، عبدالناصر همتی در مراسم رونمایی از سامانه های نهاب، سپند، «مدیریت هویت کارت – مهک» و «مدیریت کارت سوخت» ضمن بازدید از مراکز داده و زیرساختهای فنی، با تاکید بر لزوم استفاده از ظرفیت حداکثری تکنولوژی های جدید برای کنترل بهینه بازار پول و ارز کشور در جهت پویایی اقتصاد ملی کشور، اظهار داشت: استفاده از زیرساخت های فناورانه برای اعمال سیاستهای نظارتی و کنترلی بانک مرکزی توسعه خواهد یافت.
رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اقدامات این بانک در مورد اعمال محدودیت سقف تراکنش روزانه کارتی بر مبنای کدملی و صدور چک های تضمینی صرفا در وجه ذینفع، افزود: پولشویی آشکار با استفاده از چک های تضمینی و کارت های بانکی توسط سفته بازان انجام می شد که خوشبختانه این روند متوقف شده است. بنابراین قصد ما پیشگیری از سفته بازی و کاهش ارزش پول ملی است و نمی خواهیم محدودیتی در تراکنش های روزمره و واقعی مردم تولید نماییم.
در این مراسم ضمن اعلام آماری از عملکرد سامانه «مهک»، در خصوص پیشگیری از فعالیت یک میلیون و هفتصد هزار کارت فاقد کد ملی یا هویت نامعتبر از هفته گذشته، رییس کل بانک مرکزی بر پالایش و نظارت دقیق بر هویت مشتریان و نظارت دقیق بر مکان و حدود فعالیت پایانه های کارتخوان و تراکنشهای الکترونیکی تصریح کرد و اضافه کرد: هدف اصلی بانک مرکزی در راهبری سامانه های حاکمیتی و سامانه های ملی پرداخت و تسویه باید بر اشراف کامل بر روند مبادلات و رصد و نظارت دقیق مبتنی باشد تا امکان هر گونه سؤ استفاده از خدمات پرداخت الکترونیک برای فعالیتهای مخل اقتصادی از میان برود.
گفتنی است در این مراسم از چهار سامانه “نهاب” (نظام هویت سنجی الکترونیکی مشتریان بانکی)، “سپند (سامانه پرداخت های نظام مند دوره ای)، «مهک» (مدیریت هویت کارت) و هم استفاده از کارت بانکی بعنوان کارت سوخت رونمایی گردید.
لازم به ذکر است بر این اساس جمع آوری و پالایش داده های هویتی مشتریان نظام بانکی در یک پایگاه داده متمرکز توسط سامانه نهاب و همینطور پرداخت صورتحساب های دوره ای به صورت خودکار از حساب بانکی افراد به درخواست مشتری توسط سامانه سپند انجام می گردد. از سامانه «مهک» بعنوان زیرساخت نظارتی و از سامانه مدیریت کارت سوخت بعنوان پل ارتباطی بین نظام بانکی و نظام مدیریت سوخت کشور استفاده می گردد.