تجارت

انتقاد از رانت در بورس کالا چرا چند هزار میلیارد تومان نصیب عده ای خاص شد!؟

آذر ۲۳, ۱۳۹۷

به گزارش زیپو کالا درپی کاهش عرضه و تقاضا در بورس کالا، یک کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: در نیمه اول امسال با هدف تنظیم بازار، قیمت گذاری های نامناسب و رانت در بورس کالا شکل گرفت که تقاضای کاذب و سفته بازی را برای عده ای تولید کرد و سود حاصل از معاملات نصیب عده ای دلال شد. در این میان باید پاسخ داده شود که این چند هزار میلیارد تومان چرا نصیب عده ای خاص شد!؟
علیرضا قدرتی در گفت وگو با ایسنا، درباره کاهش عرضه و تقاضا در بورس کالا اظهار نمود: متاسفانه در شش ماه اول بر خلاف همه نصیحت های کارشناسان بازار سرمایه، مسئولان دولت و وزارت صنعت و معدن و تجارت، سبب قیمت گذای نامناسب در بورس کالا شدند و رانت عظیمی در بورس کالا تولید کردند.
وی افزود: این رانت تقاضای کاذب و سفته بازی را برای عده ای به وجود آورده بود. متاسفانه این قیمت گذاری که با هدف تنظیم بازار انجام شده بود سبب شد یارانه ها به مصرف کننده واقعی نرسد و مصرف کننده های واقعی با قیمت های بالایی کالا را خریداری می کردند.
قدرتی اضافه کرد: سود حاصل از این معاملات نصیب عده ای دلال می شد. از دیدگاه من از این مساله نمی توان به راحتی گذشت و مسئولان باید از این بابت بازخواست و مواخذه شوند. همینطور در این مورد پاسخگو باشند که این چند هزار میلیارد تومان چرا نصیب عده ای خاص شد.

وضعیت فعلی عرضه و تقاضا در بورس مناسب است
این کارشناس بازار سرمایه اشاره کرد: اما در این مدت با تدابیری که مسئولان بورس کالا اندیشیده اند عرضه و تقاضا به سمت واقعی رفت و تقاضای کاذب و سفته بازی محو شد. هم اکنون وضعیت قیمت ها و عرضه و تقاضا در بورس کالا مناسب می باشد. اگر همین روند ادامه پیدا کند وضعیت شرکت های عرضه کننده و همینطور تقاضا بهتر هم می گردد.
وی اشاره کرد: مسئولان بورس کالا بارها و بارها از تولید ساز و کار بازار آزاد نام بردند و در مصاحبه ها هم به این مورد تاکید داشتند. ولی اراده ای خارج از بورس کالا سبب شد این اتفاق بیفتد و عرضه های طبیعی در ماه های گذشته وجود نداشته باشند. با تغییر هیات دولت و بعضی از معاونان وزارت صنعت و معدن و تجارت این مورد رفع شد.
قدرتی خطاب به سازمان بورس اظهار داشت: هم اکنون بازار سرمایه ما نیازمند به حمایت همه جانبه است. منظور از حمایت صرفا کمک مادی نیست، بازار سرمایه ما می تواند محلی باشد که دولت بهره برداری خوبی در حوزه اقتصاد مقاومتی و عبور از فضای تحریمی داشته باشد. از این پتانسیل باید استفاده خوبی کرد.

بازار سرمایه را برای سرمایه گذاران امن کنید
اعتماد وی درباره معاملات بورس و فرابورس ایران، اظهار نمود: نوسان های بورس امری طبیعی و ذاتی است و این نوسان های مثبت و منفی همیشه در بازار سرمایه بوده و خواهد بود.
وی افزود: از جانب دیگر سلسه عوامل مختلف سبب شدند وضعیت بورس مناسب به نظر نیاید. کاهش قیمت نفت و محصولات پتروشیمی از یک سو و کاهش قیمت دلار در بازار آزاد از جانب دیگر سبب شده قیمت ها در بورس کاهشی شود.
این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به افزایش شدید شاخص بورس طی شش ماه ابتدایی سال ۱۳۹۷، اظهار داشت: رشد بسیاری زیاد بازار در نیمه اول سال جاری سبب شد بازار یک دوره استراحت و انتظار را سپری کند که این مورد کاملا طبیعی است.
قدرتی با اشاره به صحبت های بعضی از مسئولان درباره ی بازار سرمایه، اظهار داشت: مسئولان کشور باید بدانند بازار ما بسیار حساس است و نسبت به تصمیمات آنها واکنش نشان داده است. آنها باید دقت داشته باشند که بازار سرمایه دماسنج اقتصادی کشور است و نباید اظهار نظرهای غیرکارشناسانه در آن صورت پذیرد.
وی ادامه داد: در هفته های اخیر خبرهای ضد و نقیضی در حوزه خودرو و قیمت گذاری خوردو عنوان شد. هر کدام از این خبرها می تواند اثرات مثبت یا منفی در بازار سرمایه داشته باشند. این تناقص صحبت ها یک روز سهم ها را مثبت می کند و یک روز قیمت ها را می کاهد. اما این خبرهای ضد و نقیض به جز صدمه به سهامدار خرد و تولید جو بی اعتمادی حاصل دیگری نخواهد داشت.

مسئولان به بازار سرمایه آرامش دهند
این کارشناس بازار سرمایه اشاره کرد: وظیفه اصلی مسئولان این است که به فعالان بازار سرمایه اعتماد را برگردانند و سبب شوند که سهامداران و سرمایه گذاران مکانی قابل اعتماد برای سرمایه گذاری داشته باشند. ولی این خبرها جز تولید جو بی اعتمادی و یأس چیزی در بر نخواهد داشت.
قدرتی افزود: مهمترین مولفه ای که سهامداران و سرمایه گذاران باید به آن توجه داشته باشند وضعیت ذاتی شرکت ها و همینطور وضعیت تولید و فروش آنهاست. آمارها و اطلاعات انتشار یافته تابحال گویای این است که وضعیت شرکت ها مناسب می باشد که اگر این وضعیت ادامه داشته باشد در بازار سرمایه وضعیت خوبی و قابل توجهی را داشته باشیم.

باید وضعیت تسویه ارزی در عرضه نفت در بورس حل شود
این کارشناس بازار سرمایه در مورد عرضه نفت در بورس انرژی نیز، اظهار داشت: ساز و کار بورس واقعی نفت، آن چیزی نیست که امروز ما در کشور داریم و این بازار تفاوت جدی با بازار فعلی دارد.
قدرتی اضافه کرد: تنها عرضه کننده نفت در این زمان وزارت نفت می باشد و شرایط تحریمی کشور شاید اجازه ندهد بورس نفت به آن صورتی که ما تصورش را می نماییم به وجود آید.
این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: هم اکنون مایک بورس سمبولیک نفت به وجود آورده ایم و نمی توانیم بگوییم عرضه ها به صورت واقعی رخ می دهد؛ چراکه عرضه ها و تقاضاهای فعلی واقعی نیستند.
وی در انتها اظهار داشت: تا مبحث تسویه نقدی ارزی را حل نکنیم مشکلات سر جای خود باقی خواهد ماند.