تجارت

رئیس هیات روابط پارلمان اروپا: حذف دلار از مبادلات اقتصادی اروپا هدف اصلی راه اندازی SPV است

آذر ۲۲, ۱۳۹۷

زیپو کالا: رئیس هیات روابط پارلمان اروپا با ایران اظهار داشت: اتحادیه اروپا در نظر دارد با راه اندازی SPV (کانال ارتباط مالی ایران و اروپا) دلار را از مبادلات اقتصادی حذف کند.

به گزارش زیپو کالا به نقل از اتاق بازرگانی ایران، تاریا کرونبرگ با اشاره به این که این دور از تحریم های ایالات متحده آمریکا مقابل ایران با دوره های پیشین تفاوت دارد، گفت: آمریکا از راه کنترلی که بر دلار بعنوان مرجع اصلی تبادلات مالی دارد، شرکت های اروپایی را هم تحت کنترل خود درآورده است. بنا بر این خیلی از شرکت های بزرگ اروپایی از تبعات این دوره از تحریم ها ترسیده اند و همین ترس مانع تداوم فعالیت آنها با ایران شده است.
رئیس هیات روابط پارلمان اروپا با ایران با اشاره به تلاش اتحادیه اروپا جهت راه اندازی SPV بعنوان کانال ارتباط مالی میان ایران و اروپا، اظهار داشت: باید بگویم مسئولان این طرح در اروپا ۲۴ ساعته مشغول کار روی آن هستند و تلاش دارند آنرا هرچه زودتر به مرحله اجرا برسانند. اما باید توجه داشته باشیم که این تجربه هم برای ایران و هم اتحادیه اروپا، کاملاً جدید است و همین تازگی سبب شده تاکمی تأخیر درروند کار پیش بیاید.
به گفته کرونبرگ هدف اصلی از طریق اندازی این سازوکار مالی، پیشگیری از به کار بردن دلار در مبادلات اقتصادی می باشد. فضایی شفاف برای توسعه تجاری و مبادلات اقتصادی میان ایران و اروپا به صورت متعادل احداث خواهد شد؛ درست مانند سیستمی که قبلاً در مبادلات کالا با کالا وجود داشت.
رئیس هیات روابط پارلمان اروپا با ایران ضمن محرمانه تلقی کردن جزئیات راه اندازی این کانال ویژه مالی، اضافه کرد: وزرای اقتصاد کشورهای اروپایی به خصوص انگلیس، فرانسه و آلمان در حال کار روی این چاره هستند و جزئیات بزودی نهایی شود. تنها می توانم بگویم سازوکارهای جدیدی درراه است که شرکت ها، هم شرکت های ایرانی و هم شرکت های اروپایی، باید جهت استفاده از آنها آموزش لازم را ببینند.
رئیس هیات روابط پارلمان اروپا با ایران اشاره کرد: امیدواریم که این چاره همانطور که فدریکا موگرینی هم اشاره نمود تا آخر امسال نهایی شود؛ که این نهایی شدن بیشتر به بخش های فنی و مسائل تکنیکی SPV مربوط است؛ اما بالقطع به جهت اینکه شرکت ها بتوانند رسماً از این کانال مالی استفاده کنند به زمان بیشتری نیاز داریم.
SME ها، منتفع نهایی SPV هستند
به اعتقاد تاریا کرونبرگ، شرکت هایی که بیشترین نفع را از این سازوکار مالی ویژه خواهند برد، شرکت های کوچک و متوسط هستند که در دوران تحریم ها تاکید بسیاری بر همکاری آنها از طرف مقام های ایرانی و اروپایی میگردد. علاوه بر این در تلاشیم تا از این سازوکار در صنایع غذایی و دارویی که مشمول تحریم ها نیستند، استفاده نمائیم.
وی درانتها تاکید کرد: برجام تنها در مورد منافع اقتصادی نیست، بلکه در مورد اهداف سیاسی و همکاری مشترک ایران با کشورهای دیگر و اروپاست؛ بدین سبب من فکر می کنم هم ایران و هم اروپا باید خوشحال باشند که توانسته اند در چارچوب این توافق بین المللی به این ارتباط دوطرفه دست پیدا کنند.