تجارت

تحلیلگر غربی پیش بینی کرد عراق در نوبت بعدی خروج از اوپک!

آذر ۱۴, ۱۳۹۷

زیپو کالا: یک تحلیلگر غربی پیش بینی نمود سپس قطر، عراق امکان دارد کشور بعدی باشد که اوپک را ترک می کند.

به گزارش زیپو کالا به نقل از ایسنا، همبستگی در داخل اوپک به دنبال تضاد منافع درباب کاهش تولید نفت و خروج ناگهانی قطر از این گروه زیر سوال رفته است.

اگرچه خروج این کشور کوچک از اوپک تا حدود زیادی نمادین بوده و بعید است به خروج دیگران منجر شود اما یک تحلیلگر انرژی برجسته معتقد می باشد اگر قرار باشد کشور دیگری از اوپک خارج شود، آن کشور عراق خواهد بود.

مایکل کوهن، مدیر تحقیقات بازار انرژی در بانک بارکلیز به شبکه سی ان بی سی اظهار داشت: تصور می کنم در بین همه کشورهای عضو اوپک، عراق بوده که در شش یا هشت ماه گذشته متمایز بوده است.

وی در ادامه اضافه کرد: عراق مرتبا از هدف تولید خود فراتر رفت و بدین سبب اگر محدودیت تولید شدید باشد، عراق امکان دارد احساس کند به نفعش است دیگر عضو اوپک نباشد.

عراق که دومین تولیدکننده بزرگ عضو اوپک در بین ۱۵ کشور عضو این گروه است سپس سالها جنگ و تحریم، هنوز با زیرساخت ضعیف و فقر دست و پنجه نرم می کند و بدین سبب انگیزه دارد که شیرهای نفت خودرا باز نگه دارد. طبق اعلام آژانس بین المللی انرژی، بیشتر از ۹۰ درصد درآمد دولت عراق از نفت می باشد.

کوهن به دیدار دو ماه پیش خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان سعودی از بغداد اشاره و اشاره کرد که سوژه گفت و گوی مقامات دو کشور علنی نشد. به اعتقاد این تحلیلگر، دیدارهای مذکور نشان داده است نگرانی زیادی درباب همراه نگه داشتن عراق وجود دارد.

طبق گزارش رسانه ها، فالح با همتای عراقی خود و عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق برای مذاکره درباب افزایش همکاری در بخش انرژی و برق دیدار نمود. آمریکا برای مقابله با گسترش نفوذ ایران در کشور همسایه اش، عربستان را به گسترش سرمایه گذاری و بازسازی عراق تشویق نموده است.

تولید نفت عراق

صنعت نفت عراق از زمان تهاجم آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳، موفق ترین تحول را در بین صنایع این کشور داشته است و تولید نفت عراق در اکتبر به رکورد ۴.۷۶ میلیون بشکه در روز رسید. تولید فزاینده این کشور و لیبی، در افزایش عرضه جهانی در پاییز امسال نقش داشت.

سعودی ها تلاش می کنند با کسب حمایت برای کاهش تولید، قیمت نفت را که از اوج خود در اکتبر یک سوم سقوط کرده است، تقویت نمایند. اما کمیته نظارتی مشترک وزیران اوپک و غیراوپک در دیدار اواسط نوامبر خود در ابوظبی نتوانست درباره اقدام قاطعی متعهد شود.

رهبران عربستان سعودی و روسیه هفته گذشته موافقت کردند همکاری خود برای مدیریت بازار را ادامه دهند و انتظارات بالایی برای دستیابی کشورهای اوپک و غیراوپک به توافق کاهش تولید وجود دارد.

مقامات عراقی بتازگی برآورد کرده اند که به ۱۰۰ میلیارد دلار برای تامین بودجه بازسازی کشور و زیرساخت آن نیاز دارند و نفت برای تامین این بودجه منبع حیاتی مانده است.

ثامر غضبان، وزیر نفت عراق در اواخر اکتبر اعلام نمود تولید بیشتر نفت، اولویت اصلی این کشور است. شرکت ملی نفت بصره اعلام نموده می خواهد تولیدش را از ۳.۲ میلیون بشکه در روز فعلی به ۵ میلیون بشکه در روز در هفت سال آینده افزایش دهد.