تجارت

رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و روسیه تشریح کرد جزئیات تفاهمات ایران و روسیه در حوزه اقتصادی

آذر ۱۱, ۱۳۹۷

زیپو کالا: وزیر نیرو اظهار داشت: تحریم های ایالات متحده فرصت بی نظیری را برای شکوفایی امکاناتی همچون منابع طبیعی و انسانی جمهوری اسلامی ایران فراهم نموده است.
به گزارش زیپو کالا به نقل از ایسنا، رضا اردکانیان در برنامه شبکه خبر با تشریح دستاوردهای سفر روسیه که بعنوان رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و روسیه به این کشور سفر کرده بود، اظهار نمود: این سفر به دعوت وزیر انرژی روسیه برای آشنایی با زمینه های همکاری، تبادل نظر روی موضوعات در حال انجام و احداث زمینه های مناسب برای اجلاس کمیسیون مشترک انجام شد.
وی با اشاره به ملاقات با وزیر امور قفقاز شمالی، دبیرکل اتحادیه اقتصادی اوراسیا، تعدادی از شرکت های فعال روسی در زمینه های مختلف انرژی و صنعتی، موسسات بیمه ای و بانکی در این سفر اظهار داشت: سطح بالایی از تفاهم و دیدگاه مشترک بین دو کشور ایران و روسیه وجود دارد.
وزیر نیرو افزود: در حالیکه جمهوری اسلامی ایران با تحریم های ایالات متحده مواجه می باشد و روسیه باز به نحوی مشمول تحریم هایی است، این تحریم ها فرصت بی نظیری را برای شکوفایی امکاناتی همچون منابع طبیعی و منابع انسانی فراهم نموده است.
اردکانیان با بیان این که وزارت نیرو پروژه های مشترکی را با استفاده از خط اعتباری روسیه بهره گرفته است، اضافه کرد: مراحل ساخت نیروگاه ۱۴۰۰ مگاواتی در استان هرمزگان با اعتبار ۱.۲ میلیارد یورو شروع شده است. همین طور برقی کردن راه آهن گرمسار – اینچه برون با حدود یک میلیارد یورو در حال پیگیری است.
وی اظهار نمود: به دنبال همزمان شدن و سنکرون کردن شبکه برق کشور با روسیه از راه آذربایجان، ارمنستان و گرجستان هستیم که این سوژه فواید زیادی برای ایران به دنبال خواهد داشت.
وزیر نیرو اشاره کرد: جلساتی برگزار شده تا این سوژه بزودی به مرحله اجرا برسد.

علاقه مندی شرکت روسی برای تولید مشترک توربین های گاز
وی اظهار نمود: از طرف شرکت بزرگ سازنده در روسیه برای تولید مشترک توربین های گاز علاقه مندی بالایی نشان داده شد تا برای دریافت دانش ساخت این توربین ها بازار روسیه را در اختیار محصولات ایرانی قرار دهند و مقرر است همکاری نزدیکی را با گروه مپنا آغاز کنند.
رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و روسیه اشاره کرد: ۱۰ کارگروه زیرمجموعه کمیسیون مشترک طراحی شده که یکی از آنها کارگروه بانکی است و مقرر است بزودی به منظور رفع برخی موانع موجود بانکی جلسه مشترکی در ایران برگزار گردد.
وزیر نیرو با بیان این که در بخش حمل و نقل ریلی فعالیت خوبی شروع شده، افزود: پروژه راه اندازی ۶۰۰۰ واگن باری و مسافری در دستور کار است و طرف روسی اعلام آمادگی کرده تا دانش ساخت را در فرایند اجرای این پروژه به ایران منتقل کند.
وی پیوستن ایران به اتحادیه اقتصادی اوراسیا را تضمینی برای بالا بردن امکان عملیاتی شدن توافقات مذکور دانست و اضافه کرد: این اتحادیه اقتصادی بین پنج کشور روسیه، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان و ارمنستان به امضا رسیده و بتازگی اعلام آمادگی کرده اند که ایران را هم بعنوان همکار این اتحادیه اقتصادی بپذیرند. مراحل قانونی شدن آن در حال انجام می باشد و تصویبنامه هیئت وزیران و سپس تصویب مجلس شورای اسلامی آنرا نهایی خواهدنمود.
اردکانیان با تاکید بر این که سپس عملیاتی شدن این مهم، عملا یک منطقه آزاد تجاری مجازی احداث خواهد شد، عنوان کرد: الان ۹ شرکت لبنی و ۱۹ شرکت در زمینه شیلات ایران در بازار روسیه فعال می باشند و محصولات آنها در فروشگاه های زنجیره ای آن کشور نمایش میگردد.

افزایش ۵۱ درصدی حجم مبادلات ایران
وزیر نیرو اشاره کرد: در هشت ماه امسال میلادی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، حجم مبادلات ایران ۵۱ درصد افزایش یافته و اساسا برای اتحادیه اوراسیا امتیاز محسوب شده و می توانند از ایران بعنوان هاب ترانزیت غلات روسیه و قزاقستان استفاده کنند.
وی اشاره کرد: این سوژه زمینه بسیار مهمی برای اشتغال و عرضه محصولات کشاورزی ایران علاوه بر تولید در بازارهای آنجا فراهم خواهدنمود.
اردکانیان با اشاره به ملاقات با هیئت مدیره شورای بازرگانان ایرانی در روسیه اظهار داشت: هم اکنون ظرفیت بالایی از محصولات ایران در بازارهای روسیه عرضه میگردد و خوشبختانه بخش خصوصی کشور فعال است.
او ابراز امیدواری کرد با برگزاری اجلاس کمیسیون مشترک اقتصادی در اوایل اسفند ماه مسائل دستگاه های اجرایی مطرح و به نقاط روشنی برسد.
رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و روسیه با اشاره به پیشنهاد وزیر امور قفقاز شمالی در برگزاری همایشی به منظور فعال تر کردن ارتباط تجاری و فرهنگی بین استان های مختلف ایران و استان های قفقاز شمالی روسیه همزمان با کمیسیون مشترک در ایران اظهار داشت: این سوژه فرصت بسیار خوبی برای بخش خصوصی در قالب اتاق های بازرگانی شمرده می شود.
وزیر نیرو با بیان این که در بخش دولتی، وزارت راه و شهرسازی، وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان گردشگری، وزارت بهداشت و درمان و وزارت جهاد کشاورزی در این توافق نقش عمده ای خواهند داشت، افزود: بازار روسیه برای واردات دارو یک بازار ۲۰ میلیارد دلاری است و با عنایت به سطح بالای فناوری موجود در زمینه تولید دارو می توانیم سهم عمده ای از بازار مذکور را از آن خود نماییم.

همچنان سوژه مصرف صحیح در اولویت است
اردکانیان در ارتباط با وضعیت بارش در سطح کشور باز اظهار داشت: پیش بینی های سازمان هواشناسی این است که هر چند در فصل پاییز بارش ها به نسبت پاییز گذشته بیشتر خواهد بود، اما در زمستان چنین وضعیتی را احیانا نخواهیم داشت و مقداری از بارش های صورت گرفته به سبب سال های خشکی که پشت سر گذاشته ایم، برای جبران رطوبت از دست رفته خاک صرف میگردد.
وزیر نیرو اشاره کرد: در این صورت روان آب خیلی وسیعی نخواهیم داشت و کماکان سوژه مصرف صحیح در اولویت است و امیدواریم هم در بخش آب و هم در بخش برق پرمصرف ها به جرگه خوش مصرف ها بپیوندند.
وزیر نیرو هفتم آذر ماه به منظور دیدار با مقامات دولتی روسیه و هماهنگی برای برگزاری پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی دو جانبه در تهران، وارد فرودگاه شرمتیوای مسکو شد و در اولین روز سفر دو روزه اش به روسیه نشست های مشترکی با الکساندر نواک – وزیر انرژی و سرگی چباتاریف – وزیر امور قفقاز شمالی روسیه خواهد داشت. همین طور بر طبق برنامه ریزی ها، عصر امروز مصاحبه ای با خبرگزاری های روسیه خواهد داشت.
اردکانیان در راس هیاتی ۱۰ نفره بعنوان مسئول کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی و تجاری ایران و فدراسیون روسیه راهی این کشور شده است تا ضمن دیدار با مقامات دولتی روسیه، مقدمات برگزاری پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی دو جانبه در تهران را فراهم آورد.