تجارت

معاون وزیر راه و شهرسازی؛ دستگاه های دولتی برای بازآفرینی شهری همکاری نمی کنند

آذر ۱۰, ۱۳۹۷

به گزارش زیپو کالا مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران اظهار داشت: تا کنون دستگاه های دولتی حتی یک قطعه زمین برای بازآفرینی شهری معرفی نکرده اند که برای شناسایی اراضی دولتی به کمک شهرداری ها و شوراها نیازمندیم.

به گزارش زیپو کالا به نقل از وزارت راه و شهرسازی، هوشنگ عشایری با اشاره به اینکه یکی از فعالیت های کالبدی که در برنامه بازآفرینی توسعه خدمات زیربنایی است که تامین آنها برعهده دولت و شهرداری قرار دارد، بیان کرد: این خدمات عموما آب، برق و گاز است که طبیعتا دستگاه های خدمات رسان زیرساخت های شهری باید در این حوزه فعالیت کنند و شرکت بازآفرینی شهری هم در قالب برنامه اقدام مشترک به آن ورود پیدا می کند.
وی افزود: برای نمونه اگر در خدمات زیربنایی ۱۳ میلیارد تومان منابع به استان کرمان داده می شود می توان با این ۱۳ میلیارد ظرفیتی تولید کرد که از جانب دستگاه های خدمات رسان در حدود ۴۰ تا ۵۰ میلیارد تومان سرمایه دیگر هم جذب شود.
عشایری اظهار داشت: همینطور در خدمات روبنایی مانند ساخت درمانگاه، مدرسه، کتابخانه می توان از منابع اختصاصی بهره برد و در قالب فعالیت های اقدام مشترک، اقدامات مناسبی را در محلات هدف برنامه بازآفرینی انجام داد.
معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به تخصیص منابع دولت در حوزه بهسازی محیطی نظیر معابر، پارک ها، فضای سبز و میادین شهری اظهار داشت: طبق آیین نامه اجرایی مصوبه هیئت دولت، اگر شهرداری به مبحث بهسازی محیطی ورود کند، دولت هم تا ۷۰ درصد هزینه های آنرا تامین خواهد کرد؛ البته در مراکز استان به علت منابع قابل توجهی که شهرداری ها دارند این نسبت تغییر می کند و شهرداری ها می توانند منابع بیشتری را به مواردی از این دست اختصاص دهند.
مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری بیان کرد: منابع و تسهیلاتی که دولت اختصاص می دهد به صورت خودکار آورده بخش خصوصی را هم به دنبال خواهد داشت و در نهایت مجموع فرآیندها منتج به ایجاد ۱۱ هزار شغل می گردد.
عشایری با اشاره به اینکه امکان تبدیل وام ۵۰ میلیون تومانی بازآفرینی به مبالغ بیشتر وجود ندارد اظهار داشت: چونکه این مبلغ از وجوه اداره شده است که سال به سال باید تکرار شود. به صورت مثال اگر امسال ۲۵۰۰ میلیارد تومان دریافت شده باید این رقم به سال سوم انتقال داده شود تا بانک هم بتواند همین مبلغ را وام بدهد.
وی با اشاره به اینکه نوع تبدیل شدن مبالغ بستگی به صندوق مسکن یکم دارد اظهار داشت: هم اکنون ۶۰۰ هزار نفر ثبت نام کننده و سپرده گذار در صندوق پس انداز مسکن یکم در سطح کشور وجود دارند و مبحث فروش اقساطی می تواند در این صندوق وارد شود.
معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: افراد می توانند ۱۵ میلیون از ۵۰ میلیون تومان که بعنوان تسهیلات ارئه می گردد را بعنوان سپرده در صندوق یکم قرار دهند تا در انتها مراحل ساخت که بازده زمانی دو ساله است از این صندوق وام دریافت نمایند.
وی با اشاره به عرضه پیشنهاد پرداخت، وام ۵۰ میلیونی کم بهره به انبوه سازان در شورای معاونان وزیر راه و شهرسازی، اظهار داشت: بانک عامل بخش مسکن هم آمادگی خویش را برای اعطای این وام اعلام نموده است.
عشایری با اشاره به اینکه در منابع تامین شده از محل صندوق توسعه ملی برای برنامه ملی بازآفرینی شهری مبلغ ۲۱۲۰ میلیارد تومان برای تجهیز وام های کم بهره بانکی و مبلغ ۱۵۰۰میلیارد تومان در حوزه روبنایی و زیربنایی اختصاص پیدا کرده است، اظهار داشت: با عنایت به ضوابط شورای عالی راه و شهرسازی، شهرداری ها و کمیسیون ماده ۵، می تواند در حوزه روبنایی و زیربنایی عرضه شود.
عشایری با اشاره به اینکه طبق برنامه اجرایی ستادی بازآفرینی هر استان می تواند محلات دارای اولویت اقدام را در شهرهای هدف انتخاب نماید، اضافه کرد: بهتر است که جابجایی محلات هدف نسبت به برنامه اتفاق نیافتد چون که در این صورت بودجه پرداخت شده نمی تواند در همه شهرها موثر واقع شود، ضمن آنکه سقف بودجه در هر استان ثابت است اما برای جا به جایی ۱۵ درصدی محله ها به ستاد اختیار کامل داده شده است.