تجارت

مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران: هلدینگ های بورسی بیشتر از ۶۰۰ هزار سهامدار دارند

آبان ۳۰, ۱۳۹۷

زیپو کالا: مدیرعامل بورس تهران با اشاره به اینکه هلدینگ های بورسی بیشتر از ۶۰۰ هزار سهامدار دارند، اظهار داشت: ارزش بازار هلدینگ در بورس تهران ۱۶۹ هزار میلیارد تومان است.
به گزارش زیپو کالا به نقل از سازمان بورس و اوراق بهادار، علی صحرایی، مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران در همایش ملی ارزش آفرینی هلدینگ ها در جهت سیاست های اقتصاد مقاومتی با اشاره به نقش مثبت هلدینگ ها در توسعه بازار سرمایه اظهار داشت: یکی از پیشران های اصلی اقتصاد هر کشور بنگاه های اقتصادی هستند. در این بین هلدینگ ها به علت اینکه از نظر سرمایه، نیروی کار، تولید ارزش افزوده و توان انجام پروژه های بزرگ شرایط مناسبتری دارند؛ از اهمیت بالاتری برخوردار می باشند.
وی با اشاره به حضور پر رنگ هلدینگ ها در افق برنامه ششم اظهار داشت: در سند برنامه ششم توسعه بر رشد اقتصادی شتابان و پایدار، بهبود مستمر فضای کسب وکار و تقویت ساختار رقابتی و رقابت پذیری بازارها تاکید گردیده است. همینطور در سند سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی رشد بهره وری در اقتصاد با تقویت عوامل تولید، توانمندسازی نیروی کار، تقویت رقابت پذیری اقتصاد تاکید گردیده است.
صحرایی، در توضیح سیاست های اقتصادی کشور در جهت توسعه بنگاه های صنعتی عنوان کرد: سند سیاست های کلی نظام در امور تشویق سرمایه گذاری، بر افزایش بهره وری اقتصاد کشور، اصلاحات ساختاری و مدیریتی و کاهش هزینه مبادلات تاکید دارد.
وی ادامه داد: این سند با هدف توجه به شرکت های مادر تخصصی و نقش بنگاه های اقتصادی بعنوان پیشران اصلی توسعه کشور تهیه شده است.
صحرایی با ابراز امیدواری نسبت به تعامل فعالان بازار و شرکت های هلدینگی در جهت پیشرفت بازار سرمایه عنوان کرد: با عنایت به نقش با اهمیت شرکت های هلدینگ در سرمایه گذاری و توسعه شرکت های تحت مدیریت و دارا بودن توان رقابتی، میزان سرمایه، ترکیب نیروی انسانی، تخصیص بهینه منابع، هم افزایی و تولید ارزش افزوده، بورس اوراق بهادار تهران امیدوار است با همفکری و تلاش همه فعالان بازار سرمایه و به کمک شرکت های هلدینگ حاضر به توسعه هرچه بیشتر بازارسرمایه و فضای کسب و کار و اقتصاد کشور کمک کنند.
مدیرعامل شرکت بورس تهران در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: بعضی از کشـورهای توسعه یافته و درحال توسعه با هدف اصلاح و بازسازی شرکت های دولتی اقدام به ایجاد شرکت های دولتی هلدینگ کرده اند.
وی اضافه کرد: دولت ها با تأسیس شرکت های دولتی هلدینگ، مالکیت و وظایف مدیریتی خویش را تفکیـک می کنند و با فاصله انـداختن بـین شرکت ها و دولت ها به آنها اجازه می دهند تا آزادی عمل بیشتری داشته باشند.
صحرایی به اصلی ترین انگیزه های دولت برای تأسیس هلدینگ ها اشاره و بیان کرد: نخستین انگیزه برای تولید یک شرکت هلدینگ، کنترل و هدایت شرکت های دولتی است، چونکه برای دستگاه های دولتی، ارتباط مستقیم با شرکت های مختلف مشکل بوده و اثر بخشی لازم را به دنبال ندارد؛ دومین انگیزه دولت رونق خصوصی سازی است و فراهم کردن زمینه انتقال شرکت های دولتی به بخش خصوصی از دیگر اهداف تشکیل شرکت های هلدینگ است.
وی از دیگر اهداف دولت در توسعه هلدینگ ها را صرفه جویی های اقتصادی دانست و اظهار داشت: تملک شرکت های زیان ده و بازسازی مجدد آنها با هدف رشد و بهبود وضعیت مالی این شرکت ها هم مبحث بسیار مهمی است که مسبب توسعه هلدینگ ها شده است.
مدیر عامل شرکت بورس تهران با اشاره به مزیت های تاسیس هلدینگ ها بیان کرد: هلدینگ ها از منابع مالی وسیع تری برخوردار می باشند و می توانند در طرح های بزرگ سرمایه گذاری کنند. از جانب دیگر با عنایت به تخصصی بودن در آنها مدیریت سرمایه گذاری صورت می گیرد و این خصوصیت مختص هلدینگ هاست که در شرکت های سرمایه گذاری وجود ندارد.
صحرایی نقش هلدینگ ها در رشد اقتصادی را بسیار پررنگ دانست و اظهار داشت: هلدینگ ها به علت اینکه از نظر سرمایه، نیروی کار، تولید ارزش افزوده و توان انجام پروژه های بزرگ شرایط مناسب تری دارند از اهمیت بالاتری برخوردار می باشند.
وی با عرضه آماری از نقش هلدینگ ها در بازار سرمایه اظهار داشت: الان تعداد شرکت های پذیرفته شده در صنعت هلدینگ در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران به ترتیب ۲۹ و ۵ شرکت است. هلدینگ های بورسی حدوداً ۶۸۵ هزار سهامدار دارند.
صحرایی اضافه کرد: در بورس اوراق بهادار تهران، به طورکلی ۶۵درصد سرمایه گذاری ها در پنج صنعت محصولات شیمیایی(۲۴درصد )، واسطه گری مالی (۱۴ درصد)، خودرو و ساخت قطعات(۸ درصد)، محصولات دارو یی(۱۲ درصد) انبوه سازی و املاک (۷درصد) است.
وی افزود: ارزش بازار صنعت هلدینگ در بورس تهران در انتها ۹۷.۰۷.۳۰ حدود ۱۶۹۰ هزار میلیارد ریال(۱۶۹هزار میلیارد تومان) است که معادل حدودا ۲۴ درصد ارزش بازار کل بورس است و در فرابورس ایران هم ارزش بازار صنعت هلدینگ نسبت به ارزش بازار فرابورس در ۷ ماهه نخست سال ۹۷، حدود ۷ درصد است.
مدیر عامل شرکت بورس همینطور اضافه کرد: ارزش کل معاملات صورت گرفته در صنعت هلدینگ در ۷ ماهه نخست سال ۹۷ حدود ۹۹ هزار میلیارد ریال بوده است که ۱۵ درصد ارزش کل معاملات بورس را در برمیگیرد. این رقم در فرابورس ایران ۱۳.۵ درصد است. در مجموع از ۸۲۱.۵۱۰ هزار میلیارد ریال ارزش معاملات بورس و فرابورس، ۱۱۸.۳۱۲ هزار میلیارد ریال آن مربوط به هلدینگ ها است که معادل ۱۴.۵ درصد ارزش کل معاملات است.
وی در ادامه عنوان کرد: میانگین بازده ۷ سال قبل هلدینگ ۱۹ درصد و بازده کل بورس ۲۱درصد بوده است. این نشان داده است که هلدینگ ها متناسب با بازدهی شاخص حرکت کرده اند و تصویری از بازدهی بورس را داشته اند.
صحرایی همینطور بیان کرد: در سال ۱۳۹۲ که شاخص بورس روند مثبتی داشته، بازدهی هلدینگ ها بیشتر از بازدهی شاخص بوده است. همینطور در سال ۱۳۹۳ که شاخص کل بورس بازدهی ۲۱منفی داشته بازدهی هلدینگ ها منفی ۱۳ درصد و بالاتر از میانگین بازدهی بورس بوده است.
وی با اشاره به بالاتر بودن امتیاز هلدینگ های بورس تهران نسبت به بازار سهام اظهار داشت: امتیاز راهبری شرکتی هدینگ های پذیرفته شده در بورس تهران نسبت به امتیاز میانگین کل بورس تهران بالاتر است. این مساله نشان داده است که هلدینگ ها در تامین منافع ذی نفعان نقش با اهمیتی دارند.
صحرایی همینطور بیان کرد: میانگین امتیاز به موقع بودن، قابلیت اتکا و اطلاع رسانی شرکت های هلدینگ طی ۳سال به ترتیب ۹۰، ۷۴ و ۸۵ است، که بالاتر از میانگین بازار بوده و نشان از گزارش دهی به موقع و شفافیت هلدینگ ها در بورس دارد.
مدیرعامل شرکت بورس تهران در مورد تامین مالی در شرکت های هلدینگی اظهار داشت: بررسی ها نشان داده است که مهم ترین دلیل افزایش سرمایه هلدینگ ها، مشارکت در افزایش سرمایه شرکت های تابعه جهت حفظ موقعیت در شرکت های مذکور و تملک شرکت های جدید است.
وی اضافه کرد: شرکت های هلدینگ برای تأمین مالی و تعیین ترکیب بدهی ها و حقوق صاحبان سهام از دو امکان تأمین مالی از منابع خارج از شرکت (از محل بدهی های بانکی و افزایش سرمایه) و تأمین مالی داخلی (بازار سرمایه داخلی) برخوردار می باشند.
صحرایی استفاده از اوراق بدهی در تامین مالی هلدینگ ها را اینطور تشریح کرد: از آنجایی که هلدینگ ها در دریافت تسهیلات بانکی با محدودیت های قانونی مواجهند، می توان در کنار افزایش سرمایه که هم اکنون در دسترس ترین منبع تأمین مالی برای آنها به حساب می آید، جهت استفاده بیشتر آنها از اوراق بدهی هم بسترسازی کرد. هم اکنون تجربه انتشار اوراق مشارکت و صکوک اسلامی برای تأمین مالی فعالیت هلدینگ ها وجود دارد. همینطور سایر اوراقی که مورد تأیید کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار قرار گرفته هم می تواند مورد استفاده هلدینگ ها و شرکت های زیرمجموعه آنها قرار گیرد.
وی در زمینه آمار تامین مالی این نهاد ها اظهار داشت: میزان تأمین مالی شرکت های هلدینگ فعال در بورس اوراق بهادار تهران تنها با استفاده از افزایش سرمایه در سال ۱۳۹۵ بالغ بر ۲۰ هزار میلیارد ریال بوده که این رقم در سال ۱۳۹۶ با رشد چشمگیری همراه بوده و به بیشتر از ۴۶ هزار میلیارد ریال رسیده است. هم اکنون علاوه بر امکان تامین مالی با استفاده از افزایش سرمایه، امکان بهره گیری از ابزارهای تأمین مالی همچون اوراق مشارکت، اجاره، استصناع و مرابحه و صندوق های زمین و ساختمان و صندوق پروژه هم در بازار سرمایه برای رفع مشکل و تنگنای تأمین مالی شرکت های هلدینگ فراهم گشته است.