تجارت

رئیس اتاق صنعت، معدن و تجارت ایران مطرح کرد؛: واگذاری معادن سودده به افراد خاص!

آبان ۲۵, ۱۳۹۷

زیپو کالا: رئیس اتاق صنعت، معدن و تجارت ایران ضمن گلایه از کم توجهی ها به حوزه معدن در کشور از معادن بعنوان یک ظرفیت کم نظیر اما مغفول در کشور یاد کرد و اظهار داشت: معدن گرفتارترین بخش تولید در ایران است.
به گزارش خبرنگار ایسنا، سیدعبدالوهاب سهل آبادی در گردهمایی خانه های صنعت و معدن کشور که طی ۲۴ و ۲۵ آبان ماه در سمنان برگزار شد، اظهار نمود: در مظلومیت این بخش همین بس که ساخت اغلب قریب به اتفاق ماشین آلات معدنی کشور به پیش از ۱۹۷۵ میلادی برمی گردد و بانک ها نه تنها از اعطای تسهیلات ارزان قیمت به معدنداران خودداری می کنند بلکه حتی اسناد معادن و محل کار ما را بعنوان وثیقه و ضمانت نمی پذیرند.
وی با انتقاد از واگذاری برخی معادن سوده به افراد خاص تصریح کرد: تا این ارتباطات و روابط که طی آن بهترین معادن در اختیار افراد خاص قرار می گیرد قطع شود، وضعیت معادن بر همین منوال ناصواب است که وجود دارد.
سهل آبادی با برشمردن برخی واگذاری های خاص از کاشی سازی اصفهان بعنوان یکی از این واگذاری های نادرست نام برد و اظهار داشت: پس از واگذاری و به فاصله کمی همه ابزارآلات و ماشین آلات و انبارهای این واحد خالی شد.
وی با اشاره به اینکه خیلی از خصوصی سازی ناموفق بوده اضافه کرد: تعدادی از کارخانه ها پس از واگذاری و مثلا خصوصی سازی، به ویرانه و خرابه تبدیل شدند.
برخی کارخانه ها پس از واگذاری به ویرانه تبدیل شدند
این فعال معدنی و صنعتی از خانه های صنعت، معدن و تجارت بعنوان مشاوران بی جیره و مواجب نام برد و تصریح کرد: شگفتی من از این است که چرا از این مشاوران متخصص و بی جیره و مواجب استفاده نمی کنند.
وی با اشاره به اینکه مسئولان از ما بعنوان سربازان جنگ اقتصادی نام می برند افزود: سئوال ما این است که چرا از این سربازان وطن پشتیبانی نمی گردد که آخر بعضی از آنها در این جنگ اقتصادی به زندان و ورشکستگی ختم نشود.
سهل آبادی با اشاره به اینکه سرباز به فشنگ و ابزارآلاتی برای جنگیدن در میدان نیاز دارد، افزود: سرباز نباید در زندان با مرگ و سرطان دست و پنجه نرم کنند. همین چندی قبل یک تولیدکننده در اصفهان که بالغ بر ۱۳۰۰ اشتغال بوجود آورده بود و بارها می گفت باید تا پای جان کار نماییم، راهی زندان شد و در آنجا در جدال با سرطان از پای درآمد.
این فعال اقتصادی با اشاره به اینکه دولت و مسئولان کشور باید بپذیرند که این سربازان در میدان نبرد امکان دارد هر آن مجروح شوند تصریح کرد: وقتی بانک ها به یک فرد می تواند ۱۲۰۰ میلیارد تومان تسهیلات و با تنفس یک ساله بدهند پس می توانند به واحدهای کوچک هم تنفس هزار میلیارد تومانی بدهند.
وی به مشکل وثیقه برای صنعتگران و صاحبان معادن اشاره نمود و اظهار داشت: شرایط برای تولیدکننده ها به گونه ای شده که دیگر سندی که در گرو بانک ها نباشد در میان صنعتگران وجود ندارد.
وی از کمیته حمایت قضایی در استانها بعنوان یک تجربه خوب و موفق نام برد و اضافه کرد: چرا چنین کمیته موفق و کارآمدی را منحل و کمیته دیگری را جایگزین آن کردند.
وی از خانه های صنعت و معدن بعنوان تخصصی ترین تشکل ها در بخش تولید کشور نام برد و اظهار داشت: چرا در خصوصی سازی ها از ظرفیت این تشکل ها استفاده نمی گردد.
رئیس اتاق صنعت، معدن و تجارت ایران بر ضرورت حمایت واحدهای صنعتی و معدنی از جوانان نخبه تصریح کرد و با اشاره به اینکه کسی از جوانان نخبه این حوزه حمایت نمی کند، اضافه کرد: ما با وجود همه مشکلات فعلی وظیفه داریم که استارتاپ ها و شرکت های دانش بنیان را حمایت نماییم و به این حمایت همچون زکات و روزه بعنوان یک عمل و کار خیریه نگاه نماییم.
این فعال اقتصادی قانون منع به کارگیری بازنشستگان را یک اشتباه و طرح شتاب زده خواند و بیان کرد: اگر هم به جوان گرایی در مدیریت باور داریم که باید هم باور داشته باشیم باید این مهم در روندی تدریجی و آرام اتفاق می افتاد.
وی با اشاره به اینکه اصفهان به علت همین قانون الان دو سه ماه است که بلاتکلیف و تعطیل می باشد و اتفاقی در آن نمی افتد، اضافه کرد: نباید تجربه مدیران به صورت کلی کنار گذاشته شود چون که کشور به این تجربه ها نیاز دارد.