تجارت

تغییر نحوه کشت چغندرقند در اطراف دریاچه ارومیه

آبان ۱۹, ۱۳۹۷

زیپو کالا: رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی اظهار داشت: به علت بالابودن نیاز آبی چغندرقند و مشکلات حوضه آبریز دریاچه ارومیه، کشت این محصول در حدود ۷۰۰۰ هکتار با کسب مجوز از معاونت امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی در خارج از حوضه آبریز انجام شده است.
به گزارش زیپو کالا به نقل از ایسنا، اسمعیل کریم زاده در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه آذربایجان غربی یکی از قطب های اصلی تولید کننده چغندر قند در کشور است، اظهارکرد: به علت بالابودن نیاز آبی محصول چغندرقند و مشکلات حوضه آبریز دریاچه ارومیه، در سال زراعی جاری در سطح حدود ۲۳ هزار هکتار برنامه ابلاغی از جانب سازمان جهاد کشاورزی برای کشت محصول چغندر قند اعلام شده بود که به علت مقرون به صرفه بودن کشت این محصول برای کشاورزان، در حدود ۷۰۰۰ هکتار هم با کسب مجوز از معاونت امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی در خارج از حوضه ابریز کشت شده است و در مجموع حدود ۳۰هزار و ۶۵۲ هکتار از اراضی زراعی استان زیر کشت محصول چغندر قند رفته است.
وی از کاهش ۱۷ درصدی کشت چغندر قند در استان امسال اطلاع داد و اضافه کرد: برای نخستین بار در سال ۹۷ کشت نشایی چغندر قند در سطح ۱۳ هکتار در حوضه دریاچه ارومیه و در شهرستانهای بوکان و میاندوآب انجام شده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با اشاره به اینکه این اقدام با هدف صرفه جویی در مصرف آب در مزارع چغندر قند اجرایی شده است، اظهار نمود: در این شیوه کشت، تعداد دفعات آبیاری پنج تا شش نوبت در زراعت چغندر قند کاهش یافته و منجر به صرفه جویی ۵۰ درصدی در مصرف آب می گردد. طرح اجرای الگوی تغییر آرایش کشت چغندرقند از روش ۵۰ در ۵۰ به ۴۰ در ۶۰ یا ۲۵در ۵۰ به منظور صرفه جویی در مصرف آب در سطح ۶۵۰ هکتار امسال اجرا شده است.
وی تصریح کرد: از اغاز فصل برداشت محصول تابحال بیشتر از ۹۰۰ تن چغندرقند از زارعین استان توسط کارخانجات قند خریداری شده است و این روند همچنان ادامه دارد.
کریم زاده با بیان تابحال بیشتر از ۴۶ درصد از مطالبه های چغندرکاران استان پرداخت شده است، افزود: کل مطالبه های چغندر تحویلی به کارخانه های قند در آذربایجان غربی هم اکنون ۲ هزار و ۸۶۶ میلیارد ریال است.
وی با اشاره به اینکه نحوه پرداخت به صورت نقدی و خدمات کشاورزی است، افزود: مقرر شده تا ۵۰ درصد بهای چغندر قند تحویلی توسط هر پیمانکار ۱۵ روز بعد از تحویل کل میزان تعهد شده پرداخت گردد و مابقی هم ۱۵ روز بعد از آخر بهره برداری کارخانه قند پرداخت گردد.
وی با اشاره به قیمت خرید تضمینی و جوایز چغندر قند دامه داد: قیمت چغندر قند بهاره با عیار ۱۶ درصد حدود ۳۱۲۲ ریال از بابت هرکیلوگرم با احتساب کرایه حمل و نقل است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی اظهار داشت: کشاورزان در قبال تحویل هر تن چغندرقند هم ۲۰ کیلوگرم تفاله خشک به نرخ ۱۲۰۰ ریال و ۲ کیلوگرم شکر یا قند به نرخ هفت هزار و ۵۰۰ ریال دریافت می کنند.
کریم زاده بیان کرد: ۸ نفر از ناظرین عیارسنجی از کارشناسان امور زراعت سازمان و همکاران نظام صنفی به منظورنظارت بر عیار سنجی این محصول در ۵ کارخانه قند استان از ابتدا تا انتهای خرید چغندرقند مستقر و حضور خواهند داشت.
وی تصریح کرد: رعایت حقوق چغندرکاران، تسریع در خرید به موقع محصول چغندرکاران در محدوده زمانی تعیین شده و برنامه ریزی دقیق برای اجرای آن، دقت در تعیین درصد افت و عیار محصول، در اولویت قراردادن تحویل محصول چغندر کارانی که طرف قرارداد با کارخانجات استان هستند همچون مواردی است که باید نظارت و اجرایی شود.