تجارت

تقاضا برای دلار، طلا را ارزان کرد

شهریور ۲۷, ۱۳۹۷

زیپو کالا: قیمت طلا در معاملات روز سه شنبه بدنبال اعلام دور جدید تعرفه های آمریکا روی واردات کالای چینی که سرمایه گذاران را متقاضی خرید دلار بعنوان دارایی مطمئن کرد، کاهش پیدا کرد.

به گزارش زیپو کالا به نقل از ایسنا، هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور ۰.۱ درصد کاهش پیدا کرد و به ۱۱۹۹.۲۰ دلار رسید.

در بازار آمریکا، هر اونس طلا برای تحویل در دسامبر با ۰.۲ درصد کاهش، در ۱۲۰۳.۹۰ دلار ایستاد.

دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا روز دوشنبه اعلام نمود تعرفه ۱۰ درصدی روی واردات کالاهای چینی به ارزش ۲۰۰ میلیارد دلار را وضع خواهد نمود و به چین درباره وضع تعرفه های بیشتر در صورت تلافی این کشور اخطار داد.

دانیل هاینس، تحلیلگر گروه بانکی ANZ در این باره اظهار داشت: طلا با موانعی مواجه شده است. دورنمای افزایش نرخ های بهره از جانب بانک مرکزی آمریکا و تشدید جنگ تجاری، سرمایه گذاران را به سمت دلار آمریکا جلب کرده است. مشکلات تجاری به قیمت طلا کمک نکرده است و احیانا فضای دشواری برای طلا در چند هفته آینده تولید خواهد نمود.

با وجود این که طلا عموما یک دارایی مطمئن به حساب می آید اما ماه ها جنگ تجاری میان واشنگتن و پکن، سبب شده سرمایه گذاران با این اعتقاد که آمریکا در این جنگ زیان کمتری خواهد دید، دلار خریداری کنند. در نتیجه قیمت طلا در بحبوحه تشدید تنش های تجاری و دورنمای بالاتر رفتن نرخ های بهره آمریکا، از بالاترین رکورد امسال که در آوریل به ثبت رسانده بود، بیش از ۱۲ درصد سقوط کرده است.

طلا به افزایش نرخ های بهره آمریکا فوق العاده حساس است چونکه نرخ های بهره بالاتر، هزینه نگهداری طلا را که بازدهی ندارد بالا می برد و ارزش دلار را تقویت می کند.

بر اساس گزارش رویترز، شاخص دلار در برابر سبدی از شش ارز بزرگ ۰.۱ درصد رشد کرد و به ۹۴.۵۸۲ واحد رسید.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری ۰.۴ درصد کاهش پیدا کرد و به ۱۴.۱۰ دلار رسید. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری ثابت بود و در ۷۹۶ دلار ایستاد. هر اونس پالادیوم برای تحویل فوری بدون تغییر ماند و ۹۸۳.۴۰ دلار معامله شد.