تجارت

دستور ترامپ برای وضع تعرفه بیشتر روی واردات چین

شهریور ۲۴, ۱۳۹۷

زیپو کالا: دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا به کارکنانش دستور داد دور جدیدی از تعرفه ها روی واردات کالاهای چینی وضع شود.

به گزارش زیپو کالا به نقل از ایسنا، انتظار می رود این تعرفه ها روی واردات کالاهای چینی به ارزش حدود ۲۰۰ میلیارد دلار شامل قطعات الکترونیکی و کالاهای مصرفی نظیر کیف دستی وضع شود.

اما هنوز معلوم نیست تعرفه های وارداتی جدید که حداکثر به ۲۰ درصد می رسد، چه زمانی اجرا خواهد شد.

مقامات آمریکایی ظاهرا سرگرم کار روی فهرست نهایی از کالاهای چینی هستند که هدف تعرفه قرار می گیرند.

دونالد ترامپ به کارکنانش دستور داده است تعرفه ها را در تابستان امسال تهیه کنند تا فشار روی چین را که آمریکا مدعی است سیاستهای تجاری غیرمنصفانه همچون یارانه های دولتی دارد، افزایش دهد.

تعرفه های جدید به تعرفه هایی افزوده می گردد که آمریکا روی ۵۰ میلیارد دلار کالای چینی وضع کرده است. چین هم در اقدامی تلافی جویانه روی واردات کالاهای آمریکایی به ارزش مشابه تعرفه اعمال کرده است.

این گزارشها به نقل از منابع دولت ترامپ بوده اما تابحال اعلام رسمی در این باره صورت نگرفته است.

با این حال ترامپ با وجود هشدارهای اقتصاددانان و مخالفت گسترده جامعه بازرگانی آمریکا، مکررا برای وضع تعرفه های جدید ابراز تمایل کرده است.

بر اساس گزارش شبکه خبری بی بی سی، ترامپ در هفتم سپتامبر گفته بود اجرای تعرفه روی ۲۰۰ میلیارد دلار کالا امکان دارد بزودی اجرا شود در حالیکه در صورت ابلاغ وی، تعرفه روی واردات ۲۷۵ میلیارد دلار دیگر کالای چینی آماده است.

پایگاه خبری بلومبرگ نیوز که اولین بار تصمیم رییس جمهور آمریکا را گزارش کرده بود، نوشت: دستور عمومی به علت بازنگری فهرست نهایی کالاها از جانب دولت به تاخیر افتاده است.

مذاکرات تجاری برای حل اختلافات میان آمریکا و چین تابحال نتیجه ای به همراه نداشته است.

برخی از مقامات دولت ترامپ برای ممانعت از جنگ تجاری، تلاش می کنند مذاکرات را ازسربگیرند اما ترامپ پنج شنبه گذشته اظهار داشت: آمریکا برای توافق با چین تحت فشار نیست.